Projekt Bazalt

aktualita beletrie zahraniční

Makedonské kulturní sdružení Blesok (Blesk), které vydává stejnojmenný časopis (www.blesok.com.mk) a vytvořilo první makedonskou internetovou knihovnu (www.e-books.com.mk), přichází v novém roce s novým nápadem. Hodlá vytvořit internetové stránky jednotlivých makedonských spisovatelů a sdružit je pod společnou hlavičkou projektu Bazalt.

Makedonští spisovatelé na internetu

Makedonské kulturní sdružení Blesok (Blesk), které vydává stejnojmenný časopis (www.blesok.com.mk) a vytvořilo první makedonskou internetovou knihovnu (www.e-books.com.mk), přichází v novém roce s novým nápadem. Hodlá vytvořit internetové stránky jednotlivých makedonských spisovatelů a sdružit je pod společnou hlavičkou projektu Bazalt.

Bazalt znamená čedič a jak píší autoři projektu, čedič je sopečná vyvřelina obsahující magnetit. Je tvrdý a odolný a proto se používá jako stavební materiál, nejčastěji při výstavbě silnic. Cílem projektu Bazalt je vystavět nové cesty a přilákat nové návštěvníky na některé významné internetové stránky. Tyto stránky představí známé i začínající autory makedonské umělecké scény. Před spuštěním jsou stránky spisovatelů Mateji Matevského, Bogomila G'uzela a Koleho Čašuleho, připravují se stránky hudebníka Nikoly Kokana Dimuševského. V roce 2005 budou zpracovány stránky spisovatelů Vlady Uroševiće, Tomislava Osmanliho, Lidie Dimkovské, Nikoly Madžirova a Jovicy Ivanovského. Každý z těchto autorů zanechal v makedonské kultuře trvalou stopu a proto by tedy měli být, podle tvůrců projektu, představeni na novém masovém médiu. K projektu Bazalt se připojí již existující internetové stránky spisovatelů Luana Starovi (www.starova.com.mk), Katici K'ulavkovové (www.kulavkova.org.mk) a Igora Isakovského (www.isakovski.com.mk).

Na stránkách by měli být představeni nejen spisovatelé, ale všichni lidé, kteří mají význam pro makedonskou kulturu - hudebníci, filmaři, divadelníci, fotografové, vývarní umělci a další. Měli bychom tam najít ukázky z díla, recenze, novinky o autorovi, biobibliografické údaje, fotogalerii a vyhledávač. Texty by měly být zveřejněny v několika jazycích a navigace bude vždy nejméně dvojjazyčná, anglicky a makedonsky. Na některých stránkách najdeme také audio a video materiál a dokonce 3D prezentace.

Nejpozději v roce 2008 by měly být všechny tyto stránky zpracovány a vydány na multimediálním CD-ROMu. Bude to tedy po CD-ROMech Babylonia (obsahuje 130 knih v elektronick0m form8tu) a M@pa (časopis Blesok a kompletní stránky makedonského PENu a Sdružení makedonských spisovatelů) už třetím multimediálním projektem původně literárního časopisu Blesok.

Podrobnosti o připravovaném projektu najdete na stránce http://bazalt.blesok.com.mk.

 

© Oldřiška Čtvrtníčková

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 2951x

Inzerce
Inzerce