Masłowská, Dorota

Masłowská, Dorota

portrét beletrie zahraniční

Dorota Masłowská (1983) je jedna z nejúspěšnějších autorek současné polské literatury.

Dorota Masłowská (1983, Wejherowo) patří k nejúspěšnějším autorkám současné polské literatury.

Bývalá studentka gdaňské psychologie a varšavské kulturologie je držitelkou Paszportu Polityki (ocenění týdeníku Polityka), zvítězila v hlasování čtenářů deníku Gazeta Wyborcza o knihu roku, v roce 2005 se dostala do finále nejvýznamnější polské literární ceny NIKE (zde získala “pouze” cenu diváků), a o rok později obdržela i cenu samotnou (NIKE 2006).

Jejího debutového románu Červená a bílá (Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną, 2002, č. Odeon 2004) se nedlouho po vydání prodalo na 100 000 výtisků. Bývalý šéfredaktor krakovského časopisu a nakladatelství Ha!art Piotr Marecki řadí Masłowskou mezi autory avantpopové, a to nejenom pro obtížnost a avantgardnost její prózy, ale především díky tomu, co se kolem ní děje - díky obálkám časopisů, na kterých se objevuje, díky televizním a rozhlasovým pořadům, v nichž vystupuje, díky četným internetovým debatám, kterých se účastní... (především po vydání debutu). Červená a bílá byla již přeložena do řady světových jazyků, mezi prvními se objevily překlady do angličtiny, němčiny a francouzštiny.

Druhou autorčinou prózou jsou barokní variace na hip hopové téma – román ve verších Paw Królowej (Lampa i Iskra Boża, Varšava, 2005, česky: Královnina šavle , FRA, Praha 2008), v níž se vysmívá nejen médiím, ale především nekonečnému kolotoči kolem nich. Zatím posledním literárním počinem Masłowské je divadelní hra Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku (2006, Dva chudáci Rumuni hovořící polsky), která již byla přeložena do angličtiny a na jaře tohoto roku měla premiéru v londýnském SOHO divadle.

Masłowská žije ve Varšavě, psala fejetony do časopisů Przekrój či do přílohy deníku Gazeta Wyborcza Wysokie obcasy.

© Bára Gregorová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 6948x

Inzerce
Inzerce