Francouzské literární ceny 2004

aktualita beletrie zahraniční

Z velkého množství literárních cen, které jsou ostatně ve Francii hojně zpochybňovány, vybíráme jen nejdůležutější.

Francouzští "nej" v roce 2004

Ceny udělované za literární díla mají ve Francii nevalnou pověst. Cen existuje nepřeberné množství, každý rok je rozhodovací proces jednotlivých porot zpochybňován. Přesto se kolotoč nominací a očekávání (a tedy neustálé připomínání asi třicítky nejnadějnějších titulů) nezastavuje. Jde především o peníze: ve Francii totiž často kromě autora bývá finančně oceněn i jeho nakladatel. A samozřejmě také o tu slávu. V zemi, kde vychází každoročně tolik knih, že se na pultech knihkupectví skutečně neohřejí, je každé vodítko, každá pobídka k nákupu velmi potřebná.
Z literárních cen zmíníme jen ty nejznámější:

Goncourt
K nejvíce sledovaným oceněním patří Cena bří Goncourtů s tradicí od roku 1903 – letos putovala poprvé do nakladatelství Actes Sud, do rukou mladého spisovatele Laurenta Gaudého, především autora divadelních her. V historickém románu Le soleil des Scorta (Slunce Scortových), jehož se prodalo 80 000 výtisků ještě před udělením slavné ceny, zpracovává příběh jistého rodu z jihu Itálie.

Fémina
Prix Fémina získal Jean-Paul Dubois za román Une vie française (Život po francouzsku; L´Olivier), příběh muže narozeného na počátku padesátých let, prožívajícího události konce let šedesátých, tedy protagonistova dospívání a mládí, natolik aktivně, že zásadně ovlivní celou další jeho životní pouť. Duboisova „generační zpověď“ oslovila široké ve Francii publikum, autor dokázal dílo sepsat dostatečně kriticky, s velkým pochopením, ale bez nostalgie. Byl favoritem mnoha dalších literárních cen.

Médicis
Prix Médicis obdržela Marie Nimierová za autobiografii Reine du silence (Královna ticha; Gallimard), knihu vzpomínající na autorčina otce, rovněž spisovatele Rogera Nimiera.

Académie française
Francouzská akademie vybrala za nejlepší titul roku prvotinu Bernarda Dubucherona, Court serpent (Krátký had; Gallimard). Slovní spojení v názvu tohoto dobrodružného románu s historickým pozadím připomíná jméno lodi postavené ve 14. století pro záchrannou výpravu abbé Montana za společenstvím, jež se kdysi dobrovolně odebralo žít až na daleký Sever.

Renaudot
Cena Renaudot vyzvedla dílo ukrajinské židovky Irène Nemirovské žijící ve Francii, v roce 1940 po útěku z území okupovaného Němci stejně deportované, nakonec umírající v Osvětimi. Rukopis knihy Suite française (Francouzské pokračování; Denoel), který vychází až po šedesáti letech, tehdy zachránila Némirovské dcera Denise.

Interallié
Porota ceny Interallié ocenila La Fascination du pire (Oslnění nejhorším), třetí román pětadvacetiletého nadějného spisovatele Floriana Zellera popisující cestu jistého francouzského spisovatele, milovníka Flaubertova, přednášet do Egypta. Zamyšlení nad půvabem Orientu a tamějších žen, nad vztahem islámu a sexuality, upomínku na  literaturu a cestování… to vše přináší Zellerův román, podle kritiky nápadně ovlivněný dílem Michela Houellebecqa.

 

© Jovanka Šotolová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3086x

Inzerce
Inzerce