Hotakainen, Kari: Iisakin kirkko

Hotakainen, Kari
Iisakin kirkko

anotace beletrie zahraniční

Román o třech velkých neznámých – o stáří, Rusku a víře. A také o hledání mostů mezi otci a dětmi.

Kari Hotakainen: Chrám svatého Izáka (orig. Iisakin kirkko, WSOY 2004, Helsinki, 176 stran)

Román o třech velkých neznámých – o stáří, Rusku a víře. A také o hledání mostů mezi otci a dětmi.

Ovdovělý muž prodělá mozkovou příhodu. Upoután na nemocniční lůžko se obtížně vyrovnává s nemohoucností pomalu se zotavujícího těla. Paměť se mu vrací postupně, zmateně a velmi bolestně. Dotek smrti v něm vedle vzpomínek a bilancování probouzí i touhu sblížit se se synem, s nímž si nikdy pořádně nerozuměl a s kterým se v den manželčina pohřbu definitivně rozkmotřil kvůli názorům na Boha a víru.

Syn pracuje jako zlatič na kupoli chrámu svatého Izáka v Petrohradu, kde vrcholí přípravy na velkolepé oslavy tří set let od založení města. Otec, zapřisáhlý ateista, se po odchodu z nemocnice vydává do Putinovy říše, aby se ještě jednou pokusil syna přesvědčit o své pravdě: „Bůh neexistuje. Všechno končí smrtí, po ní už nic nepřijde.“

Synovo pracoviště je od hotelu vzdáleno ani ne dva kilometry, ale obří město stihne otce na této cestě vtáhnout do světa smutku, přeludů a radosti. Ta cesta totiž trvá čtyřicet let – tolik času uplyne, než staří otcové a jejich stárnoucí synové naleznou vzájemné pochopení. Tolik času trvala i stavba chrámu svatého Izáka.

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2885x

katalogy

štítky k článku

Inzerce