Paasilinna, Arto: Zajícův rok

Paasilinna, Arto
Zajícův rok

recenze humor

Arto Paasilinna vydal dosud na tři desítky románů a dalších próz, jež se staly předlohou několika úspěšných filmů a byly přeloženy do mnoha jazyků.

 

Arto Paasilinna: Zajícův rok. Přeložil Jan Petr Velkoborský. Hejkal, 2004

Arto Paasilinna vydal dosud na tři desítky románů a dalších próz, jež se staly předlohou několika úspěšných filmů a byly přeloženy do mnoha jazyků. Román Zajícův rok v překladu Jana Petra Velkoborského představuje tohoto osobitého finského humoristu nyní i českým čtenářům.

Paasilinnova ekologizující pseudoreportáž o roce Vatanenova života v zaječí společnosti je navzdory některým době poplatným motivům, jakými jsou např. spekulace o Kekkonenově dvojníkovi, dílem nadčasovým. A jeho hrdina, který touží po svobodě natolik, že dokáže i projít zdí vězení (pochopitelně se zajícem v náručí), ve čtenáři vzbuzuje sympatie. Smíchané možná i s kapkou závisti.

Redaktor bulvárního plátku se při návratu ze služební cesty stane účastníkem srážky vozu s mladým zajícem a tato zdánlivě banální nehoda odstartuje dynamický sled více či méně uvěřitelných, vesměs groteskních událostí, které zásadně změní dosavadní Vatanenův život. Péče o zraněného zajíce dostane přednost před nemilovanou manželkou i opovrhovanou prací a vede hlavního hrdinu k naprostému přehodnocení dosavadního způsobu života i úpornému hledání nového „čirého“ smyslu bytí. Odstřihnout se od minulosti a všudypřítomné civilizace a žít v souladu s přírodou však není vůbec jednoduché. A to ani v řídce osídlených oblastech severního Finska, které jsou autorovi tak blízké...

 

 

© Lenka Fárová

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 190 čtenářů.

Diskuse

Vložil: Laudon, 23.06.2009 14:50
Paasilinna, Arto: Zajícův rok
Zatim asi nejlepsi kniha od p.Paasilinna. Cetl jsem ji jako prvni, pak Starou domu a ted Chlupateho sluhu. Ac by mohl byt zajicuv rok bran jako 'nejpritazenejsi' za vlasy, svoji ekologickou notou a pobytem hlavniho hrdiny v pripade vyzniva nejlepe.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

50%čtenáři

zhlédnuto 4453x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce