Jančar, Drago: Přízrak z Rovenské 1

Jančar, Drago
Přízrak z Rovenské 1

recenze beletrie zahraniční

Výbor povídek slovinského prozaika Drago Jančara Přízrak z Rovenské...

Dřeň lidské duše podstatu nemění
Drago Jančar
: Přízrak z Rovenské. Přel. František Benhart. Host, Brno 2003

Výbor povídek slovinského prozaika Drago Jančara Přízrak z Rovenské vyšel v Čechách ve stejném roce, ale v jiném nakladatelství než Jančarův román Kateřina, páv a jezuita. Přízrak z Rovenské je rozšířeným vydáním stejnojmenné knihy Jančarových povídek, k nimž přibylo několik textů ze souborů předchozích. Navazuje rovněž na předchozí český výbor Jančarových povídek Pohled anděla.

koupit knihu: www.kosmas.cz

I v této knize uplatňuje Jančar svůj velký cit pro historické postavy – ohmatává paralelní osud mexického císaře Maxmiliána a jeho poddaného Slovince Glavana při tažení Mexikem či souvislost mezi Ante Pavelićem a Alberterm Einsteinem. Druhá poloha povídek ukazuje Jančarovu fabulativní barvitost v příbězích až surrealistické výstavby. Jančar v obou typech vyprávění dokáže přijít lidskému nitru až na samu dřeň. V různých postavách z různých časů dohledává podstatu jejich skutků a motivací. Zůstává v nich nejednoznačnost i nekonsekutivnost lidských úmyslů, morální konfliktnost, souvztažnost a opakovanost lidských citů v jejich vlastní prapodstatě.

Podobně jako historický román je i povídka pro slovinskou literaturu posledních let jedna z typických forem, která zlákala téměř všecky význačnější autory. Dala vznik rovněž rozsáhlejším výborům povídek autorů různých generací a odborným konferencím. Po ukázkách v českých literárních časopisech vyšlo několik knižních povídkových titulů, zatím však samostatně jen soubory D. Jančara a A. Blatnika.

 

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 97 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

56%čtenáři

zhlédnuto 3783x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce