Toro, Suso de

Toro, Suso de

portrét beletrie zahraniční

Tajuplný španělský spisovatel (nar. 1956) známý pro brilantní zacházení s jazykem, strukturou a mýty.

Suso de Toro

(Santiago de Compostela, 1956) promoval v oboru moderního a současného umění, publikoval více než dvacet knih povídek, textů pro divadlo a esejí a rovněž novinové články i rozhlasové či televizní scénáře.

Jako spisovatel debutoval v roce 1983 knihou povídek Caixón desastre. Mezi jeho romány vynikají Trece campanadas (2003; česky Třináctý úder zvonu, 2004), kniha oceněná Premio Nacional de la Crítica, na plátna kin ji přenesl Xavier Villaverde, dále Polaroid, kniha oceněná roku 1986 Premio da Crítica de Galicia, román Ambulancia (1990; česky Když se tahá revolver, 2004) a Calzados Lola (1997, získala ocenění Premio Blanco Amor de novela).

Jeho tajuplně zahalená osoba (málokdy byl viděn bez svých slunečních brýlí) a brilantní zacházení s jazykem, strukturou a mýty vzbudily zájem několika evropských univerzit, které se v současné době věnují studiu jeho díla.

Třináctý úder zvonu vydalo česky v překladu Petra Pomezného nakladatelství Baronet (2004), podobně i dobrodružný román Když se tahá revolver.

 

 

 

 

© Daniel Nemrava

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 3325x

Inzerce
Inzerce