Kocbek, Edvard

Kocbek, Edvard

portrét beletrie zahraniční

Kocbek je jedna z nejvýznamnějších osobností slovinské literatury celého 20. století.

Edvard Kocbek (1904-1981)

Básník, prozaik, esejista, překladatel.
Kocbek je jedna z nejvýznamnějších osobností slovinské literatury celého 20. století. Studovat začal nejprve bohosloví v Mariboru, po dvou letech však odsud odešel a studoval romanistiku v Lublani, Berlíně, Lyonu a Paříži. Po návratu domů přenesl v řadě esejů pro revue Kříž na hoře, Domov a svět nebo Čin do slovinského prostředí francouzský křesťanský filozofický personalismus a existencialismus. Za 2. sv. války se připojil k Titovým levicovým partyzánům a zastával rozličné funkce mezi partyzány a posléze i po skončení války.

Po vydání sbírky existenciálně laděných novel Strach a odvaha (Strach in pogum, 1951) byly proti němu pořádány politické štvanice.

Jeho příslušnost ke slovinské křesťanské poezii dokumentuje první sbírka Země (Zemlja, 1934), po níž se jako básník nadlouho odmlčel. Jeho tvorba se stává meditativnější a posiluje její reflexivní složka, jak o tom svědčí sbírka Hrůza (Groza, 1963, z ní vyšel český výbor Kruté kruhy, 1972, př. V. Kudělka a J. Hiršal) nebo Zpráva (Poročilo, 1969). Důležitým svědectvím o období války jsou také jeho deníky Kamarádství (Tovarišija – dnevnik, 1942-43).

V loňském roce by oslavil 100. narozeniny. Jeho básnický i myslitelský odkaz byl často zmiňován, diskutovalo se o něm a přednášelo. Vzhledem k tomu, že Kocbekovy texty jsou poměrně obtížně přeložitelné, zůstává i pro českého čtenáře jeho dílo zatím nepříliš známé, třebaže např. byl zařazen v někdejší odeonské antologii mezi sto největších moderních básníků světa (Sto moderních básníků, Praha 1967).

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3433x

Inzerce