Djemaï, Abdelkader: Le Nez sur la vitre

Djemaï, Abdelkader
Le Nez sur la vitre

recenze beletrie zahraniční

Původem Alžířan Abdelkader Djemaï, dnes však spisovatel žijící a publikující ve Francii, nemění v nejnovějším románu Le nez sur la vitre ani téma, ani styl.

 

Po dálnici s nosem nalepeným na okno
Abdelkader Djemaï: Le nez sur la vitre. Le Seuil, 2004, 78 stran

Původem Alžířan Abdelkader Djemaï, dnes však spisovatel žijící a publikující ve Francii, nemění v nejnovějším románu Le nez sur la vitre (Nos na okně) ani téma, ani styl. Opět půjde o příběh jistého Alžířana, sice běžný, ale jedinečný. A opět v nesmírně citlivém, střídmém, o to však silnějším podání. Djemaïův rukopis velmi připomíná styl jiného maghrebského spisovatele, slavného (původem Maročana) Tahara Ben Jellouna. Ostatně i tematicky jsou si jejich díla velmi blízká.

Postarší Alžířan se vydává z Avignonu, kde žije už pár desítek let, do Nancy za jedním ze svých synů, o němž nemá žádné zprávy. Pětadvacetiletý mladík mu totiž přestal odpovídat na dopisy. Zážitky z cesty vyvolávají vzpomínky na jiná, dávná putování: výpravy v dětství s vlastním otcem po Alžírsku, po jeho smrti pak následující odchod do Francie. Jednotvárné obrazy míhající se za oknem autobusu, scenérie dálnice a typizovaných odpočivadel se prolínají se smutnými i půvabnými detaily rodné země, reminiscencemi z doby alžírské války, s výjevy z filmů, s úvahami o mužově dnešním životě. Netušené, ačkoli vlastně logické vyústění příběhu čtenáře nevysvobodí: tahle kniha se každému zapíše do paměti.

Celý jeden život Djemaï nastínil na několika stranách v kusých črtách, jež střídmými slovy říkají mnoho. Útlá novela byla kritikou pochvalně ohodnocena jako dílo, jež čtenáře „zasáhne upřímností výpovědi a úsporností stylu“.

 Djemai

© Jovanka Šotolová

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 138 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

53%čtenáři

zhlédnuto 2821x

štítky k článku

Inzerce
Inzerce