Happy Birthday Penguin

Happy Birthday Penguin

aktualita beletrie zahraniční

Nakladatelství Penguin slaví v tomto roce 70. výročí od svého založení. Při této příležitosti vydává ve speciální narozeninové edici 70 útlých knížek, do nichž shrnulo povídky a kratší prózy nejrůznějších autorů.

 

Happy Birthday Penguin - aktualita
Vše nejlepší k 70.narozeninám!

Nakladatelství Penguin slaví v tomto roce 70. výročí od svého založení. Při této příležitosti vydává ve speciální narozeninové edici 70 útlých knížek, do nichž shrnulo povídky a kratší prózy nejrůznějších autorů. Výběr má prezentovat celou šíři záběru nakladatelství a vrací se zpět k odkazu svého zakladatele, sira Allena Lanea, jehož filosofií bylo oslovit co možná nejširší publikum knihami za co nejnižší cenu.

V roce 1935 nebylo příliš jednoduché levně pořídit na dobrou knihu: kvalitní román stál hodně peněz a v levném, paperbackovém vydání se objevovala jen díla, jejichž úroveň plně korespondovala s nízkou cenou. Jednoho víkendu se Allen Lane vracel z návštěvy u Agathy Christie. Na nástupišti v Exeteru se sháněl po něčem kvalitním a dostupném ke čtení a byl doslova šokován tím, co se mu nabízelo. Na výběr byly pouze detektivky nevalné úrovně a viktoriánské romány. Lanea tato zkušenost motivovala k založení nového nakladatelství, jehož cílem bylo vydávat kvalitní prózu za dostupnou cenu. Laneovy paperbacky měly být k dostání nejen v běžných knihkupectvích, ale také v trafikách a obchodních řetězcích. Jeden Laneův spolupracovník navrhl umístit do znaku vydavatelství symbol tučňáka a ještě týž den jeden ze zaměstnanců podnikl cestu do zoo.

První paperbacky Penguin vyšly v létě 1935. Nakladatelství vsadilo na osvědčenou kvalitu, a tak jako první na pultech objevila díla Ernesta Hemingwaye, Agathy Christie nebo André Mauroise. Jednotlivé žánry byly barevně odlišené – oranžová obálka pro prózu, modrá pro biografie, zelená pro detektivní romány. Za šest pencí - za stejnou sumu se dal pořídit balíček cigaret - se čtenáři mohli seznámit s nejlepšími autory té doby. Z národa návštěvníků knihoven se stal národ kupující si kvalitní knihy: během prvních 12 měsíců se prodalo na 3 miliony knih. Sídlem nakladatelství Penguin se na mnoho příštích let stala krypta kostela Holy Trinity v ulici Marylebone Road.

V šedesátých letech bylo nakladatelství Penguin iniciátorem revoluční změn v knižní kultuře, když vyhrálo soudní spor, vedený proti nakladatelství ve věci Lawrencova Milence Lady Chatterleyové. Soudní pře, v níž bylo nakladatelství obviněno ze šíření obscenity, vyvolala mohutnou veřejnou diskusi. Následné vítězství nakladatelství Penguin natrvalo změnilo vydavatelskou politiku ve Velké Británii a znamenalo také mimořádný komerční úspěch – lidé stáli na Milence Lady Chatterleyové dlouhé fronty a během pár týdnů se prodaly 2 miliony kusů. Lawrencův román nebyl v historii nakladatelství jedinou kontroverzní knihou. V osmdesátých letech v Penguinu vyšly Satanské verše Salmana Rushdieho.

Letošní speciální edice jde zcela ve stopách zakladatele nakladatelství Penguin. Za cenu 1.50 liber se čtenář může seznámit s některými doposud nepublikovanými povídkami známých autorů (např. Martha and Hanwell od Zadie Smith nebo Noise od Hariho Kunzrua), dále s pracemi autorů současných (Nicka Hornbyho, Ali Smithové, Muriel Sparkové, Jonathana Coea) a také s některými méně známými dílky autorů starších (Franze Kafky, F.Scotta Fitzgeralda nebo Johna Steinbecka).

Více na www.happybirthdaypenguin.com

© Markéta Musilová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 2738x

Inzerce
Inzerce