Hyry, Antti (2005)

Hyry, Antti (2005)

aktualita beletrie zahraniční

V březnu tohoto roku oslavila jedna z nejvýznamnějších finských literárních cen již půlstoletí od svého vzniku.

 

Cena Eina Leina udělena popadesáté

V březnu tohoto roku oslavila jedna z nejvýznamnějších finských literárních cen již půlstoletí od svého vzniku. Cena Eina Leina, pojmenovaná po patrně nejuznávanějším klasikovi finské poezie, se každoročně uděluje za velmi významné dílo nebo za dlouholetou významnou publikační činnost. Kromě básníků bývají oceňováni i prozaici a literární vědci.

Letošní cena byla na základě vyjádření poroty ve složení Sirkka Kurki-Suonio, Hannu Mäkelä, Kai Nieminen a Juha Virkunen udělena za celoživotní dílo prozaikovi Anttimu Hyrymu (*1931). Ve zdůvodnění se říká: „Antti Hyry je pokračovatelem linie, na jejímž počátku stojí Aleksis Kivi. Nejlepší finská próza byla vždy zároveň i velikou poezií. A proto tak skvěle odolává času. Hyryho díla jsou toho nejlepším důkazem.“

Antti Hyry debutoval v roce 1958 sbírkou povídek A vyšel ze silnice (Maantieltä hän lähti). Od té doby vydal ještě další tři sbírky povídek a devět románů, z nichž zatím posledním je román Plot (Aitta) z roku 1999. Čeští čtenáři starší generace si možná vzpomenou, že Hyryho povídka Popis cesty vlakem vyšla v překladu Jana Petra Velkoborského v roce 1965 v revue Světová literatura.

 

© Lenka Fárová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 2517x

Inzerce