Ghosh, Amitav

Ghosh, Amitav

portrét beletrie zahraniční

Život a dílo bengálského spisovatele Amitava Ghoshe (*1956 v Kalkatě) se v mnohém neliší od jiných autorů, kteří spadají do poněkud obecně znějící kategorie postkoloniální literatury.

Amitav Ghosh se narodil v Kalkatě v roce 1956, ale dětství strávil v tehdejším Východním Pákistánu (Bangladéš), na Srí Lance, v Íránu a v Indii. Po absolvování univerzity v Dillí odešel studovat sociální antropologii do Oxfordu, kde roce 1982 získal doktorát. Již v roce 1980 však odešel pracovat do terénu, jmenovitě do vesnice Letaifa v Egyptě. Výsledky své práce pak shrnul v knize In an Antique Land (Ve starobylé zemi, 1994). Jde o multi-žánrovou knihu, která využivá Ghoshovy osobní zkušenosti se životem v malé vesnici v deltě Nilu; autor v ní rekonstruuje životy židovského obchodníka a jeho otroka v jedenáctém století na základě starých dokumentů.
Jiř předtím však Ghosh vydal další dva romány, The Circle of Reason (Kruh rozumu, 1986) a The Shadow Lines (Hramice stínu, 1990), založená na autorových vzpomínkách z dětství prožitém v Kalkatě a Dháce.

V roce 1996 vydal Ghosh román The Calcutta Chromosome (Kalkatský chroozóm), jemuž se v tisku dostalo nálepky „mysteriózní thriller“. Román vedle sebe staví tři postavy, které každá po svém pátrají po stopách muže ztraceného v Kalkatě v roce 1995, po chybějících článcích výzkumu malárie a po objasnění literární kariéry významného indického autora. Jejich pátrání se pak v určitém bodu prolnou.

Román Skleněný palác vydal Ghosh v roce 2000. O té doby se věnoval terénní sociálně antropologické práci v Kambodži a v Dillí. Na jejím základě vznikl jeho zatím poslední román The Hungry Tide (Hladový příliv), jehož české vydání se připravuje na říjen 2005 v nakladatelství BB/art. V současné době žije v New Yorku a přednáší na Columbia University.

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4355x

Inzerce
Inzerce
Inzerce