Arjouni, Jakob

Arjouni, Jakob

portrét beletrie zahraniční

Arjouni je autorem detektivních příběhů, krátkých povídek, románů i divadelních her.

Jakob Arjouni se narodil v roce 1964 ve Frankfurtu nad Mohanem do rodiny německého dramatika Hanse Güntera Michelsena. Jako pseudonym (Arjouni) si autor vybral jméno své první manželky marockého původu. Dva roky pracoval ve Francii jako číšník, nedokončil studium herectví v Berlíně, v současné době žije střídavě v jižní Francii a Berlíně.

Arjouni je autorem detektivních příběhů, krátkých povídek, románů i divadelních her. Pozornost na sebe upoutal svým románovým debutem Magic Hofmann (Diogenes, 1996). Mimořádnou popularitu autorovi přinesl cyklus o berlínském detektivovi Kemalu Kayankayovi, soukromém očku tureckého původu – jakémsi novodobém avšak méně omšelém Philu Marlowovi – Happy Birthday, Türke! (Diogenes 1985), Mehr Bier (Více piva, Diogenes 1987), Ein Mann, ein Mord (Jeden muž, jedna smrt, Diogenes 1991) nebo Kismet (Diogenes 2001).

V současnosti autor svou nejpopulárnější postavu opustil, detektivnímu žánru se však věnuje i v zatím posledním románu Der heilige Eddy (Svatý Eddy, Diogenes 2009). Určitou odbočku představuje vědeckofantastický román Chez Max z roku 2006, odehrávající se v roce 2064. Ten je zároveň satirickou reakcí na události po 11. září 2001. 

Arjouni píše i divadelní hry, např. Edelmanns Tochter (Edelmannova dcera, Diogenes 1999), dále vydal soubory povídek Ein Freund (Přítel, Diogenes 1998) a Idioten. Fünf Märchen (Idioti. Pět pohádek, Diogenes 2003).

Arjouni je nositelem ocenění pro nejlepšího německého autora detektivního žánru, jež dostal už za román Happy Birthday, Türke!. Ten v roce 1991 zfilmovala významná režisérka Doris Dörrie.

Jakob Arjouni na německé Wikipedii
Arjouni na stránkách nakladatelství Diogenes

 

© Tomáš Dimter
článek aktualizovala Marie Voslářová 7.8.2010

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2383x

Inzerce