Simenon, Georges: Maigret a sobotní návštěvník

Simenon, Georges
Maigret a sobotní návštěvník

anotace krimi

Dva vynikající příběhy z pera klasika francouzské detektivní literatury, původem ovšem Belgičana, Georgese Simenona, jinak duchovního otce jednoho z nejoblíbenějších detektivů, Maigreta.

 

Maigret
Georges Simenon
: Maigret a sobotní návštěvník; Maigret a případ slušných lidí. Přeložila Šárka Belisová. Euromedia Group - Knižní klub 2005, 256 stran

Dva vynikající příběhy z pera klasika francouzské detektivní literatury, původem ovšem Belgičana, Georgese Simenona, jinak duchovního otce jednoho z nejoblíbenějších detektivů, Maigreta.

V části o sobotním návštěvníkovi jde o zvláštní případ, kdy na soudní policii přichází každou sobotu muž a přeje si mluvit s Maigretem. Dříve než se Maigret uvolní, návštěvník odejde. Po nějaké době komisaře sám vyhledá a svěří se mu, že chce zavraždit svou ženu a jejího milence. Nedlouho poté však tento muž zmizí a rozjede se zajímavé pátrání, během něhož si Maigret mnohokrát vyčítá, že nešťastníka nedokázal uchránit.

„Slušní lidé“ – to je motto linoucí se druhým případem, v němž dojde k naprosto nečekanému úmrtí bývalého vlastníka továrny. Kamkoli se Maigret obrátí, všude naráží na „slušné lidi“, kteří ho nedovedou nijak inspirovat a komisař se musí nechtěně pustit směrem, kudy by se žádný „slušný člověk“ neubíral.

Oba příběhy uspokojí jakéhokoli čtenáře nejen detektivek, neboť jde o velice dobře psychologicky prokreslené postavy, skvěle popsané prostředí, v němž postavy vystupují, žijí, pracují a samozřejmě si můžeme takříkajíc pošušňat na originálních metodách komisaře Maigreta, kterými někdy až páčí z obětí, svědků i podezřelých informace.

 

 

© Rita Kindlerová
článek vyšel v A2, 7/2005
na iLiteratura.cz se souhlasem autorky

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3362x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce