Kanadské ceny za literaturu (2005)

aktualita beletrie zahraniční

Kanadská generální guvernérka Michaëlle Jean předala 23. 11. ve svém sídle Rideau Hall předala Cenu generální guvernérky za literaturu. Ve všech kategoriích vybíraly poroty vždy jeden titul psaný francouzsky a jeden vydaný v angličtině. V kategorii Próza byli oceněni Aki Shimazaki za román Hotaru a David Gilmour za A Perfect Night to Go to China.

Kanadské ceny za literaturu

Kanadská generální guvernérka Michaëlle Jean předala 23. 11. ve svém sídle Rideau Hall předala Cenu generální guvernérky za literaturu. Ve všech kategoriích vybíraly poroty vždy jeden titul psaný francouzsky a jeden vydaný v angličtině.

V kategorii Próza (Romans et nouvelles) byli oceněni Aki Shimazaki za román Hotaru (Leméac Éditeur / Actes Sud) a David Gilmour za A Perfect Night to Go to China (Thomas Allen Publishers).

Aki Shimazaki se narodila v Japonsku, od roku 1981 žije v Kanadě, v současné době sídlí v Montrealu. Její prvotina, román Tsubaki, byl přeložen do pěti jazyků. Za další titul, Hamaguri, byla odměněna cenou Ringuet, následující Wasurenagusa získal cenu Prix littéraire Canada-Japon du Conseil des Arts. Román Hotaru uzavírá cyklus pěti knih věnovaných rodinám Horibeových a Takahashiových. Poslední díl této ságy přivádí na scénu dívku a její babičku, které vyprávějí o svém životě. Osobní prožitky obou protagonistek dávají ožít společným vzpomínkám a rodinným tajemstvím, vše se prolíná s historickými událostmi. Zdánlivě jednoduchý text s námětem generačně rozdílného vidění světa, s klíčovým tématem lásky a zrady, je mistrovská hra dvou vypravěčských partů v ich-formě, vynikající neuvěřitelně realistickým podáním a strhujícím tónem.

Oceněný román  v angličtině, A Perfect Night to Go to China torontského spisovatele a novináře Davida Gilmoura, líčí příběh otce uneseného dítěte.

Cenu za esej získal Michel Bock za Quand la nation débordait les frontières : les minorités françaises dans la pensée de Lionel Groulx (Éditions Hurtubise HMH) a John Vaillant za The Golden Spruce: A True Story of Myth, Madness and Greed (Knopf Canada).

V kategorii Poezie byli oceněni Jean-Marc Desgent (Longueuil, Québec) za sbírku Vingtièmes siècles (Les Écrits des Forges) a Anne Comptonová (Rothesay, Nouveau-Brunswick) za Processional (Fitzhenry & Whiteside).

V kategorii Divadlo získali prestižní cenu Generální guvernérky montréalská autorka Geneviève Billetteová za Le Pays des genoux (Leméac Éditeur) a torontský autor John Mighton za Half Life (Playwrights Canada Press).

V kategorii Literatura pro děti a mládež - text porotu zaujali Camille Bouchardová a její knížka Le ricanement des hyènes (Les éditions de la courte échelle) a Pamela Porter s dílkem The Crazy Man (Groundwood Books / House of Anansi Press).

Cenu za překlad dostala Rachel Martinezová za Glenn Gould : une vie (Les Éditions du Boréal), překlad do francouzštiny knihy Wondrous Strange: The Life and Art of Glenn Gould Kevina Bazzany (McClelland & Stewart), a Fred A. Reed za Truth or Death: The Quest for Immortality in the Western Narrative Tradition (Talonbooks), překlad do angličtiny knihy Raconter et mourir : aux sources narratives de l’imaginaire occidental od Thierry Hentsche (Les Presses de l’Université de Montréal).

 

© Jovanka Šotolová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2058x

Inzerce
Inzerce