Kongres o turecké kultuře (2005)

aktualita beletrie zahraniční

Ve dnech 21.-26.11. 2005 proběhl v Ankaře VI. mezinárodní kongres o turecké kultuře s podtitulem „Vliv a přínos turecké kultury světovým kulturám“.

VI. mezinárodní kongres o turecké kultuře

Ve dnech 21.- 26.11. 2005 proběhl v Ankaře VI. mezinárodní kongres o turecké kultuře s podtitulem „Vliv a přínos turecké kultury světovým kulturám“ (6th International Congress on Turkish Culture. The Effects and Contributions of the Turkish Culture to World Cultures).
Kongres, pořádaný Atatürkovým kulturním centrem při Úřadu premiéra republiky a pod záštitou prezidenta Ahmeda Necdeta Sezera a UNESCO, se pravidelně schází každé dva roky a patří k největším setkáním turkologů z celého světa. Letošního kongresu se zúčastnilo 350 badatelů ze 45 zemí světa (Česká republika byla zastoupena autorem tohoto příspěvku), aby zde přednesli své referáty na téma „přínosu a vlivu turecké kultury“ na jednotlivé národní kultury světa.

Vzhledem k vysokému počtu účastníků probíhaly přednášky v průběhu pěti dnů v pěti různých sálech najednou. Sešli se zde turkologové z celého světa, od USA až po Japonsko, nejhojněji byli ovšem zastoupeni delegáti jednak z Turecka samého, jednak ze zemí, které mají historicky či kulturně k Turecku blízko (balkánské země, turkické republiky Střední Asie, Ujgursko); nicméně objevili se i zástupci zemí, kde se turkologie potýká s katastrofálními podmínkami (Afganistán, Irák). Většina příspěvků (přednesených v turečtině či angličtině), sledovala vliv turecké kultury (od nejstarší staroturecké, přes seldžuckou a osmanskou až po současnou kulturu) na literaturu, dějiny, folklór, hudbu, jazyk, malířství, architekturu či třeba způsob oblékání na národní kultury jednotlivých přednášejících.

 

© Petr Kučera

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 2045x

Inzerce
Inzerce