Šindelka, Marek: Strychnin a jiné básně

Šindelka, Marek
Strychnin a jiné básně

recenze beletrie česká

Šindelkova prvotina je pro milovníky poezie určitě zajímavá. Odráží devadesátá léta tak, jak je vnímá nejmladší generace, přitom v dnes nepříliš tradiční - básnické formě.

 

Strychnin
Marek Šindelka: Strychnin a jiné básně. Paseka, 2005, 44 s.

Básnická prvotina Strychnin a jiné básně je hloubavým odrazem mladé mysli. Šindelka se snaží propracovaně reflektovat zážitky z osobního, na jeho věk velmi pohnutého života. Strychnin, titulní báseň sbírky, je zároveň nejniternější zpovědí, kterou v knížce nalézáme. Mladý autor se v ní snaží vyrovnat nejen s problémy, kterými trpí jeho bratr, ale také sám se sebou. Sám sebe hledá v celé sbírce. Na první pohled se může zdát, že se jedná o hledání nahodilé, nesoustředěné, ale to je pouze dojem vytvářený mladým, zatím nepříliš uhlazeným stylem autora. Ten však na každé básni pracuje delší dobu, snaží se co nejpregnantněji vyjádřit svoje myšlenky a pocity.

Až na druhý pohled se proto ukáže, že se nejedná o nahodilé imprese, ale o hluboké zážitky, které jsou velice opravdově prožité. Některé básně jsou vystavěny výborně, jindy autor upadá do přílišné popisnosti, která bývá nejčastějším nešvarem mladých básníků. Přesto je jakási naivita, která z introvertních veršů vyzařuje, čímsi poutavá. Až v básni poslední (zároveň titulní) vyjde na povrch celá tragika autorovy poetiky. Skladba sbírky není bohužel zcela vyrovnaná, z konceptu například vypadává báseň Maminka se vybourala na dálnici.

Přesto je Šindelkova kniha pro milovníky poezie určitě zajímavá. Odráží devadesátá léta tak, jak je vnímá nejmladší generace, přitom v dnes nepříliš tradiční - básnické formě.

Poté, co brněnské nakladatelství Petrov ukončilo svou činnost, budou mít básníci těžký život a hledat vydavatele budou jen velmi obtížně. Začínající autoři to budou mít ještě těžší. To, že Šindelkova sbírka vyšla, je dobré znamení i hezké gesto nakladatelství Paseka.

 

© Richard Klíčník

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 196 čtenářů.

Diskuse

Vložil: Turdus Merula, 24.11.2006 23:15
Šindelka, Marek: Strychnin a jiné básně
Ale básníci to musejí mít těžký z podstaty, už jen to, že se vyjadřují poezií svědčí o jistém vyšinutí ze světa byznysovitého. Ale řekl bych naopak, že dnešní netová doba přeje všem netopýrům, není nic jednoduššího než si na webzdarmové stránky vysolit tolik poezie, kolik ten který poeta uzná za vhodné.... A graficky si to upravit sličně i slyšně může též. I s vydáváním papírovitým to není tak zlé, Petrov ani tak nezanikl, jen se transformoval, pak jsou tu další, Protis, Host, První knížky z Ortenovy Kutné Hory a čo ja viem kolik dalších nakladatelů. Vivat plivat slova poetická! Svět je míč a každý si ho může kopnout do branky, která se mu zlíbí! Tož kopejme, kopejme...
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

56%čtenáři

zhlédnuto 8516x

katalogy

štítky k článku

Inzerce