Nizozemské literární ceny (2005)

Nizozemské literární ceny (2005)

aktualita beletrie zahraniční

Podzimní literární ceny v Nizozemsku.

Podzimní literární ceny v Nizozemsku

AKO
Pravidelnou říjnovou událostí je udělení ceny knihkupců AKO v hodnotě 50 000 eur. Tato cena má širokou publicitu, protože se uděluje v přímém televizním přenosu. Nominovaní spisovatelé to obvykle vnímají jako nutné zlo. Pro televizní vyhlášení vítěze se totiž nedaří najít důstojnou formu. V posledních letech poskytuje ceně prostor pořad Boulevard na komerční stanici RTL4, kde se jinak probírají pikantérie ze života celebrit. Letošní vítěz se v tomto prostředí vyjímal ještě podivněji než ti předchozí.

Cenu AKO získal po třicetileté literární dráze francouzštinář Jan Siebelink (1938) za román Knielen op een bed violen (Klečet na záhonu macešek). Autor v něm zpracovává příběh svého otce, přísného kalvinisty a majitele zahradnictví. Uvádí nás do východní provincie Gelderland – až tam dosahuje pás, táhnoucí se od pobřežních oblastí na jihozápadě země, obývaný ortodoxními protestanty. Najdeme tu obce, kde se považuje za hříšné nejen vlastnictví televizoru, ale i třeba kalhoty a krátké vlasy pro ženy nebo očkování dětí. Siebelinkův otec zažil počátkem padesátých let boží zjevení a od té doby se stal stoupencem kazatele Jana Pietera Paauwea. Fanatická víra ho vzdaluje stále více rodině i běžnému životu. Všechna tíha spočívá na matce, ale i děti se snaží – přiměřeně vlastním silám – udržet podnik nad vodou. Přesto syn necítí k otci zahořklost a nelíčí ho černobíle. Otcovu náruživost objevuje i u sebe, jen ji nenapírá do víry, ale do svého psaní. Siebelink, který ostatně vstoupil do literatury v roce 1977 jako překladatel kultovního románu J.-K. Huysmanse A rebours (česky Naruby, Odeon 1979), překonal v užším výběru nominovaných žhavé favority, jako je Arnon Grunberg s románem De joodse messias (Židovský mesiáš) a Frank Westerman s dokumentární knihou El Negro en ik (El Negro a já), za niž na jaře získal vlámskou cenu knihkupců Gouden Uil (Zlatá sova). Arnon Grunberg se brzy objeví už potřetí na českém trhu – po románech Modré pondělky a Statisté (oba nakl. Aurora) chystá Argo jeho úspěšný román Fantomová bolest.

NS Publieksprijs
Překvapení přinesla letošní čtenářská cena NS Publieksprijs, sponsorovaná nizozemskými dráhami, kde čtenáři hlasují o šesti titulech nominovaných odbornou porotou. Téměř tři čtvrtiny z devadesáti tisíc hlasujících využily poprvé v historii možnosti navrhnout knihu, která nominována není. Rozsáhlá kampaň nejrůznějších církevních organizací zaznamenala úspěch a Knihou roku 2005 se stal nový překlad bible, nejrozsáhlejší překladatelský projekt nizozemské jazykové oblasti a výsledek desetiletého snažení překladatelů z aramejštiny, hebrejštiny a řečtiny ve spolupráci s odbornými poradci z Nizozemska i Vlámska.

Dětská literatura
Náboženská tematika pronikla letos i do dětské literatury – cenu Zlatého pisátka za nejlepší dětskou knihu roku získal uznávaný autor Guus Kuijer za knihu Het boek van alle dingen (Kniha všech věcí). Devítiletý vypravěč vyrůstá v padesátých letech v přísně kalvinistické rodině. Otec vládne pevnou rukou a nevyhýbá se vůči ženě a synovi násilí. Díky vnímavé sousedce chlapec objeví knížky oblíbené dětské spisovatelky Annie M. G. Schmidtové – střetnutí s literaturou a uměním chlapce vymaní z otcova vlivu. I tento dětský hrdina má s tyranským otcem současně soucit, protože chápe, jak těžké je pro něj vědomí, že ztratil nad synem vládu. Kniha byla už letos na jaře oceněna vlámskou knihkupeckou cenou Gouden Uil (Zlatá sova) v kategorii dětské literatury, v dubnu 2006 se očekává anglické vydání.

 

© Magda de Bruin-Hüblová 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2157x

Inzerce
Inzerce