Grossman, David: Viz LÁSKA

Grossman, David
Viz LÁSKA

recenze beletrie zahraniční

Viz LÁSKA je sice poměrně obsáhlý román, přesto ale zůstává velice čtivý. Jde o knihu, ke které se vnímavější čtenář rád opakovaně vrací.

 

Pozorného čtenáře jemně mrazí...
David Grossman: Viz LÁSKA. Z hebrejského originálu Ajen erech: ahava přeložil a doslovem opatřil Jindřich Vacek. V citacích z díla Bruna Schulze bylo použito překladu Otakara Bartoše. Mladá Fronta, Praha 1996

Román Davida Grossmana Viz LÁSKA je skutečně knihou, ke které se vnímavější čtenář rád vrátí.

Díky mnohovrstevnatosti a svéráznému humoru, jež jsou pro toto dílo charakteristické, je totiž možné pokaždé objevit nový rozměr či postavu, kterou jsme minule opominuli anebo jí nepřikládali takový význam. Grossman se nebojí jít až za hranice reálného a do svého příběhu zapojit svět dávno minulý, jako je tomu v případě koncentráčnických historek dědečka Anšela či snových fantazií a dedukcí, k nimž dochází již dospělý hlavní hrdina, Momik Neuman, ve své práci o životě a smrti polského spisovatele Bruna Schulze.

Grossman se, jako mnoho dalších autorů, jistým způsobem ve své knize vyrovnává s fenoménem holocaustu, nikoliv však tak, že by se uchyloval k pouhému líčení událostí druhé světové války. Autorova originalita, a současně i přitažlivost celého románu spočívá právě v tom, že na celou věc nabízí hned několik možných úhlů pohledu, přičemž však čtenáři nic nepodsouvá. Každý ať uváží sám, co by si měl z četby odnést.

Neoddiskutovatelným faktem ovšem zůstává, že málokdo knihu po přečtení odloží a zůstane jejím obsahem naprosto nedotčen. Grossman je totiž místy tak sarkastický, „až to bolí“: pozorného čtenáře jemně mrazí zvláště při bližším setkání s tragikomickou postavou Anšela Wassermana. Tak ostrý humor lze snad najít jen v Taboriho Baladě o vídeňském řízku.

Viz LÁSKA je sice poměrně obsáhlý román, přesto ale zůstává velice čtivý, k čemuž do jisté míry přispívá členění do čtyř samostatných oddílů, ale i velmi zdařilý překlad Jindřicha Vacka. V tomto ohledu je třeba skutečně smeknout pomyslný klobouk z hlavy.

 

© Tereza Černá

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 211 čtenářů.

Diskuse

Vložil: Zuzana, 13.11.2012 12:09
Grossman, David: Viz LÁSKA
Túto knihu chcem!!! Dotlače sa ani nedožijem, nikde sa nedá zohnať. Ak by niekomu nechýbala, prosím, ozvite sa mi :-) incroyable11@gmail.com
Vložil: xxxxx, 30.12.2005 12:58
Grossman, David: Viz LÁSKA
pochybuju, že by byl dotisk... jeho knihy (včetně této) skončily v Levných knihách... velmi dobrý je též jeho krátký román Pantharei
Vložil: Maxa, 16.12.2005 11:08
Grossman, David: Viz LÁSKA
Knihu jsem četla před lety (dostala jsem ji darem) a byla jsem ji velmi nadšená. Od té doby marně sháním třebas i anglické překlady dalších knih D.G.
Vložil: k, 16.12.2005 09:08
Grossman, David: Viz LÁSKA
Dotlac by potesila viacero ludi, a preklad napriklad Usmevu jahnata by tiez nebol zly.
Vložil: p.u., 14.12.2005 06:27
Grossman, David: Viz LÁSKA
je velmi prijemne si pocitat recenzie o tejto knihe, ktoru uz davno zhanam. Omnoho viac prijemnym by bolo citat si knihu samotnu. ze by toto bol podnet pre dotlac??Kniha je zrejme rozobrana, kutranie v antikvariatoch bezpredmetne. vdacne si pockam na pozitivnu reakciu.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

56%čtenáři

zhlédnuto 6487x

katalogy

štítky k článku

Inzerce