Shimazaki, Aki

Shimazaki, Aki

portrét beletrie zahraniční

Kanadská spisovatelka japonského původu Aki Shimazaki se letos stala laureátkou nejvýznamnější kanadské literární ceny.

Aki Shimazaki

Spisovatelka Aki Shimazaki pochází z Japonska, od svých 28 let žije v Kanadě.
Narodila se v japonském Gifu, po škole pracovala v mateřské škole, roku 1981 se vystěhovala do Kanady. Žila nejprve ve Vancouveru a Torontu, později přesídlila do Montrealu. Studovala francouzštinu a záhy začala francouzsky i psát. Právě její „vzdušný“ styl ve francouzštině zaujal kritiky i čtenáře.

První knihu napsala ještě japonsky, v další tvorbě se však uchýlila k francouzštině. Hned první román, který napsala francouzsky, Tsubaki, byl přeložen do pěti jazyků. Za druhou knihu, Hamaguri, získala Shimazaki cenu Ringuet de l’Académie des lettres du Québec, za další, Wasurenagusa, byla oceněna Prix littéraire Canada-Japon du Conseil des Arts. Za loni vydaný román Hotaru Aki Shimazaki v letošním roce dostala nejvýznamnější kanadskou literární cenu. Hotaru je pátým pokračováním románového cyklu (předcházely knihy TsubakiHamaguri, Tsubame a Wasurenagusa) o tajemstvích rodin Horibe a Takahashi, který Shimazaki napsala během osmi let. V současné době se chystá k vydání díl šestý. Všechny tyto knihy vznikly rovnou ve francouzštině.

Shimazaki říká, že se začala věnovat literární tvorbě proto, že chtěla dokonale zvládnout francouzský jazyk. Dokonalý styl této spisovatelky je výsledkem pilné a namáhavé práce: autorka se v jistém rozhovoru svěřila, že tisíc napsaných stránek seškrtá na výsledných sto padesát. Drastickou metodu komentuje: “Ráda píšu prostě, v krátkých a obsažných větách na způsob japonských haiku.“

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1744x

Inzerce
Inzerce