Oz, Kobi

Oz, Kobi

portrét beletrie zahraniční

Izraelský spisovatel Kobi Oz (nar. 1969) je také zakladatelem a frontmanem hudební skupiny Teapacks, která je v současném Izraeli velmi oblíbená.

Kobi Oz

Kobi Oz se narodil roku 1969 ve Sderot a nyní žije v Tel Avivu. Kromě své literární činnosti, jež je charakteristická míšením západních a východních prvků, je zakladatelem a frontmanem hudební skupiny Teapacks, která je v současném Izraeli velmi oblíbená. V posledních letech se vydal také na sólovou dráhu. Mnohé z jeho prozaických prací byly zahrnuty i do literárního sylabu ministerstva školství. Jeho první román Moše Chuvato a havran (Moše Chuvato Ve-ha-orev, Tel Aviv, Kešet 1997. 204 str. ISBN 965-90130-1-9) sklidil ohlasy veskrze příznivé a kromě překladů do němčiny a angličtiny se snad v brzké době dočká i filmového zpracování. Je třeba ještě dodat, že byl Kobi Oz za tento román oceněn a stal se tak literární osobností roku 1997.

V pořadí druhý, a zatím poslední, autorův román Nepříliš významný kriminálník (Avarjan Caacua, Tel Aviv, Kešet 2002. 201 str. ISBN 965-7130-12-3) vykresluje lehce bizarní společnost složenou z pouličních spratků, zlodějíčků, policajtů, týpků ze střední Evropy i členů východoevropských elit. Stejně jako u Ozovy prvotiny je poměrně těžké popsat pár větami základní osu příběhu, neboť každá z postav žije svým vlastním, zapeklitým životem, starší generace se střetává s mladší, což dokáže autor velmi trefně vyjádřit změnami stylu a jazyka.

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2151x

Inzerce
Inzerce
Inzerce