Smith, Zadie: On Beauty

Smith, Zadie
On Beauty

recenze beletrie zahraniční

Po oslňujícím úspěchu prvotiny Bílé zuby a trochu rozpačitě přijatém Sběrateli autogramů vydala Zadie Smithová v září 2005 svůj třetí román. On Beauty je postmoderní hříčkou, v níž se autorka vydává po stopách slavných spisovatelů britské literatury 20. století, především E. M. Forstera a jeho Panského sídla.

 

 

Krása tradice, nebo tradiční krása?
Zadie Smith: On Beauty. Hamish Hamilton, London, 2005, 432 stran, 16.99 GBP

Po oslňujícím úspěchu prvotiny Bílé zuby a trochu rozpačitě přijatém Sběrateli autogramů vydala Zadie Smithová v září 2005 svůj třetí román. On Beauty je postmoderní hříčkou, v níž se autorka vydává po stopách slavných spisovatelů britské literatury 20. století, především E. M. Forstera a jeho Rodinného sídla. Smithová napodobuje Forsterův vypravěčský styl, půjčuje si od něj syžet celé první třetiny knihy a zasazuje ho do zcela odlišného prostředí. Namísto do edwardovské Anglie situuje příběh na provinční univerzitu v Nové Anglii, kde proti sobě stojí rasově smíšená rodina liberálního profesora Belseye a rodina černošského konzervativce Montyho Kippse. Na rozdíl od moralistního Forstera však Smithová řeší mnohem současnější problémy: situaci na amerických univerzitách či krizi středního věku.

Variace na Forsterův text se v polovině knihy zcela vytrácí, takže se celá vybudovaná stylizace zdá samoúčelná. Román najednou připomíná Lodgeovy Hostující profesory, hlavně díky postavám obou učitelů, jejich putování po univerzitách a vzájemné řevnivosti.

Románu On Beauty nelze upřít řemeslné mistrovství. Proč však autorka použila tak tradiční formu? Pokud šlo výhradně o literární hru a úmyslnou stylizaci, obojí zvládla na jedničku. Pokud je ale román On Beauty předobrazem budoucí tvorby, je na místě jistá dávka skepse: podobný styl bychom očekávali spíše od autorů střední generace, nikoli od třicetileté naděje britské literatury.

 

© _______
článek vyšel v _______
na iLiteratura.cz se souhlasem _______

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 196 čtenářů.

Diskuse

Vložil: Ana, 26.10.2009 11:05
Smith, Zadie: On Beauty
K Forsterovi: nejedná se samozřejmě o "Panské sídlo" (tak se v češtině jmenuje Faulknerův román), ale o "Rodinné sídlo" (2. české vydání pak vyšlo dokonce pod názvem "Rodinné sídlo Howards End" s filmovou obálkou).
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

54%čtenáři

zhlédnuto 6008x

štítky k článku

Inzerce