Carpelan, Bo (laureát ceny Finlandia)

Carpelan, Bo (laureát ceny Finlandia)

portrét beletrie zahraniční

Bo Carpelan získal cenu Finlandia 2005 za román Berg.

 

Cena Finlandia podruhé Bo Carpelanovi

Prosincové vyhlášení držitele ceny Finlandia za nejlepší román roku 2005 se nesmazatelně zapsalo do historie tohoto ocenění. Poprvé se totiž laureátem stal jeden autor opakovaně. Švédsky píšící Bo Carpelan (1926) získal svoji první cenu Finlandia v roce 1993 za román Urwind (Pravítr). Po 12 letech mu Paavo Lipponen, předseda Finského parlamentu a pro rok 2005 předseda poroty, předal tuto cenu spolu s šekem na 26 000 euro podruhé, tentokrát za román Berg (současně vyšel i finský překlad pod názvem Kesän varjot – Stíny léta). Celkem byl Carpelan v užším výběru poroty dosud už pětkrát.

Porota ve svém posudku uvedla, že „snový a sugestivní román září v díle velkého spisovatele jako jasný diamant“. Předseda poroty Lipponen pak ve svém hodnocení dodal: „Berg vezme čtenáře do svého snového objetí…, světlo a stín, hlasy a vůně, předměty i osoby Carpelan popisuje básnickým stylem, který je v současné literatuře jedinečný.“ Laureát ve svém projevu po udělení ceny zdůraznil, že jeho cesta ke spisovatelskému povolání začala v pobočce městské knihovny na Richardově ulici v Helsinkách: „Čtení je nejlepší škola. Literatura a čtení dávají člověku nový pohled, může pak spatřit i to, co dříve neviděl.“

Doktor filosofie, překladatel, literární kritik, po dlouhou dobu knihovník, ale především básník a prozaik Bo Carpelan během své dlouhé literární kariéry (básnický debut vydal v roce 1946) získal již celou řadu domácích i mezinárodních ocenění (mj. Cenu Rady severských zemí za literaturu v roce 1977, Severskou cenu Švédské akademie v roce 1997 a celkem čtyřikrát – 1967, 1972, 1987 a 1989 – také Státní cenu za literaturu). Jeho díla byla zatím přeložena do více než 15 jazyků. 

 

© Lenka Fárová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3066x

Inzerce
Inzerce
Inzerce