Kennedy, Akison Louise

Kennedy, Akison Louise

portrét beletrie zahraniční

V češtině Kennedyové doposud vyšel jen její debut, sbírka povídek Noční geometrie a vlaky do Garscaddenu.

 

A. L. (Alison Louise) Kennedyová

Narodila se roku 1965 ve skotském Dundee a vystudovala divadelní vědu na univerzitě ve Warwicku. Úspěch její první knihy jí umožnil plně se věnovat literatuře, od té doby vyučuje na různých vysokých školách tvůrčí psaní. V její publikační činnosti nalezneme čtyři romány (ten zatím poslední, Paradise, byl vydán v roce 2004), tři sbírky povídek, scénáře k televizním seriálům a filmům. Kennedyová působí i jako literární kritička, editorka a porotkyně literárních cen, v poslední době se však věnuje spíše žánru stand up comedy. Sama k tomu říká, že přímý kontakt s diváky, které dokáže svými výstupy pobavit, je její cesta k humoru a smíchu.

Kromě řady povídek a románů je autorkou recenzí pro listy jako The Scotsman, Glasgow Herald či Daily Telegraph, redigovala antologie nejnovější skotské literatury, roku 2000 se slavným, nedávno zemřelým Johnem Fowlesem připravila antologii nejnovější britské literatury. Kennedyová zasedala v několika významných porotách a tvůrčí psaní přednášela na elitní univerzitě v St. Andrews. Mezi příznivce Kennedyové dnes patří i čtenáři v USA, Kanadě, Německu, Francii a Holandsku či slavná jména jako Salman Rushdie a americký povídkář Richard Ford.

V češtině Kennedyové doposud vyšel jen její debut, sbírka povídek Noční geometrie a vlaky do Garscaddenu (Night Geometry and the Garscadden Trains, 1991, č. Paseka 2005).

 

© Richard Olehla

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2875x

Inzerce
Inzerce