Turecké literární události a ceny v roce 2005

aktualita beletrie zahraniční

Rok 2005 nebyl v turecké literatuře zdaleka tak bohatý na události jako rok předchozí. Ten byl označován za přelomový pro mohutný nástup románové produkce a rok 2005 tento trend jen potvrdil. V Turecku vyšlo neuvěřitelných 290 nových románů, z toho zhruba třetina prvotin.

Turecko 2005: události a literární ceny

Rok 2005 nebyl v turecké literatuře zdaleka tak bohatý na události jako rok předchozí. Ten byl označován za přelomový pro mohutný nástup románové produkce a rok 2005 tento trend jen potvrdil. V Turecku vyšlo neuvěřitelných 290 nových románů, z toho zhruba třetina prvotin. Silná vlna historických románů a politických vzpomínek ovšem poněkud ochabla a nahradilo ji zvýšené množství produkce klasických i inovativních detektivních románů.

Médii i literárními kritiky zdaleka nejsledovanější se stala událost spíše neliterární: proces se světoznámým spisovatelem Orhanem Pamukem, jedním z hlavních kandidátů na Nobelovu cenu za literaturu za rok 2005. Turecké veřejné mínění rozbouřily některé Pamukovy výroky ke kurdské otázce a arménské genocidě pro zahraniční tisk, zvláště proslulé interview pro švýcarský Das Magazin z února 2005.

Otázce sounáležitosti Turecka s Evropou a tureckým menšinám v Evropě se věnoval 24. knižní veletrh v Istanbulu konaný pod názvem „Turecko v Evropě, Evropa v Turecku“. Istanbulského veletrhu, jenž je tradičně největším podnikem tohoto druhu v Turecku, se zúčastnilo na 750 spisovatelů, umělců, vědců a politiků a více než 400 nakladatelských domů. Rozruch kolem procesu s Pamukem trochu zastínil odchod jednoho z klasiků turecké literatury, Attilâ İlhana (1925-2005), básníka, romanopisce, scénáristy, autora brilantních esejů a vůdčího představitele společenského realismu v turecké literatuře.

Tureckým literárním cenám vévodily dvě autorky vyzdvihované kritikou již minulý rok: Ayşe Sarısayınová získala prestižní cenu Saita Faika za sbírku povídek Yorgun Anılar Zamanı (Čas unavených chvil) a Latife Tekinová obdržela Literární cenu Sedata Simaviho za svůj román Unutma Bahçesi (Zahrada zapomnění), který ovšem vyšel již minulý rok (představila ho ročenka Literatura ve světě 2004).

Nejdůležitější cenu za poezii – Cenu Behçeta Necatigila - si tento rok rozdělili Akif Kurtuluş za sbírku Herkes Gitmiş (Všichni už jsou pryč) a Betül Tarımanová za sbírku Yol İnsanları (Lidé na cestě).

Cenu Orhana Kemala za románovou tvorbu získal Adnan Binyazar za román Ölümün Gölgesi Yok (Smrt nemá stín).

Nově zřízenou cenu, cenu za nejlepší nakladatelství roku, získalo nakladatelství Literatür.

 

© Petr Kučera

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 3172x

Inzerce