Proulx, Annie

Proulx, Annie

portrét beletrie zahraniční

Je s podivem, že americká spisovatelka Annie Proulxová (1935), autorka čtyř románů a tří povídkových souborů, dosud uniká zájmu českých vydavatelů a tedy i čtenářů.

Annie Proulxová

Je s podivem, že americká spisovatelka Annie Proulxová (1935), autorka čtyř románů a tří povídkových souborů, dosud uniká zájmu českých vydavatelů a tedy i čtenářů. Spisovatelku však u nás známe zatím alespoň nepřímo, a to v souvislosti se dvěma úspěšnými filmy natočenými podle jejích předloh. Již v roce 2001 byl zfilmován román Ostrovní zprávy režisérem Lassem Hallströmem, v loňském roce se pak objevila filmová verze její povídky Zkrocená hora (Brokeback Mountain). Film, který natočil režisér Ang Lee, sklízí velké úspěchy po celém světě, vzbuzuje diskuse a sbírá četná ocenění: mj. Velká cena Zlatý lev na festivalu v Benátkách, čtyři Zlaté glóby, čtyři ceny Britské akademie BAFTA (obojí včetně ceny za nejlepší film) a tři Oscary (z osmi nominací) za nejlepší režii, adaptovaný scénář a hudbu. Příběh o lásce mezi dvěma kovboji se od začátku března hraje také v našich kinech. Bez sentimentu a melodramatičnosti se zabývá vztahem mezi dvěma muži v delším časovém období v prostředí, v němž se o homosexualitě nemůže ani promluvit.

Annie Proulxová (vl. jm. Edna Anne Proulx), rodačka z Connecticutu dnes žijící ve Wyomingu, vystudovala historii, věnovala se učitelské dráze a později volné žurnalistice. Vstoupila do literatury velmi pozdě (první román vydala v šestapadesáti letech), o to však úspěšněji. Nejprve vydala v roce 1988 sbírku povídek Heart Songs (Písně srdce), v 90. letech pak rychle za sebou následovaly tři romány: Postcards (Pohlednice, 1992) o pomalém úpadku vermontské farmářské rodiny, již zmíněné The Shipping News (Ostrovní zprávy, 1993) o smolařském muži, který nachází novou lásku i práci, smysl života a rodinné kořeny na nehostinném Newfoundlandu, a Accordion Crimes (Akordeonové zločiny, 1996), sledující stoletý příběh zeleného akordeonu a jeho majitelů z vystěhovaleckých rodin usazených v Americe.

První dva romány jí také vynesly řadu prestižních ocenění: Proulxová se stala první ženou, která vyhrála PEN/Faulkner Award (1993 za Pohlednice); je také jednou z mála, která získala za jedno dílo – za Ostrovní zprávy – Národní knižní cenu (1993) i Pulitzerovu cenu (1994), nemluvě pak o mnoha dalších cenách.

V roce 1999 vyšla sbírka povídek Close Range – Wyoming Stories (Malá vzdálenost – Wyomingské příběhy), obsahující také delší povídku Brokeback Mountain (Zkrocená hora). Ta vyšla poprvé v roce 1997 v časopise The New Yorker a hned se stala předmětem zájmu scenáristů Diany Ossanové a Larry McMurtryho; film však vznikl až v roce 2005. Autorčin čtvrtý román, That Old Ace in the Hole (To staré eso v rukávě) vyšel v roce 2002, o dva roky později pak následovala další sbírka povídek, Bad Dirt: Wyoming Stories 2 (Zlá špína: Wyomingské příběhy 2).

Právem oceňovaná vypravěčka píše knihy s atraktivními náměty, které mohou zaujmout široké spektrum čtenářů. Využívá přitom také neobvyklých technik: např. každá kapitola románu Pohlednice je uvozena pohlednicí s obrázkem a textem, které posílá hlavní hrdina; v Ostrovních zprávách je zase každá kapitola uvozena citátem a obrázkem z námořních slovníků a příruček.

Úspěch filmové verze Zkrocené hory by mohl přilákat k autorce také pozornost našich vydavatelů. Annie Proulxová by si to rozhodně zasloužila nejen svými povídkami, ale především prvními dvěma pozoruhodnými romány.

http://www.annieproulx.com/
http://mostlyfiction.com
http://www.wordfest.com

 

Diskuse

Vložil: Milan Valden, 27.09.2006 14:00
Proulx, Annie
A ještě jeden dodatek: román OSTROVNÍ ZPRÁVY chystá k vydání nakladatelství Vyšehrad na konci roku 2006 či na začátku roku 2007.
Vložil: Milan Valden, 21.03.2006 13:48
Proulx, Annie
Pozitivní dodatek: nakladatelství Baronet právě vydalo česky knihu Annie Proulx ZKROCENÁ HORA - POVÍDKY Z WYOMINGU.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3351x

Inzerce
Inzerce
Inzerce