Agualusa, José Eduardo

Agualusa, José Eduardo

portrét beletrie zahraniční

José Eduardo Agualusa patří k mladší generaci angolských spisovatelů. Žije střídavě v Angole, Portugalsku a Brazílii. V poslední z uvedených zemí vycházejí jeho knihy ve velkých nákladech a Agualusa tu patří ke spisovatelům, o jehož knihách se píše ještě dříve, než vyjdou.,

José Eduardo Agualusa

José Eduardo Agualusa patří k mladší generaci angolských spisovatelů. Žije střídavě v Angole, Portugalsku a Brazílii. V poslední z uvedených zemí vycházejí jeho knihy ve velkých nákladech a Agualusa tu patří ke spisovatelům, o jehož knihách se píše ještě dříve, než vyjdou. Jeho hlavní profesí je novinařina, pro periodika zpracovává především témata související s životem černošské lusofonní komunity v Portugalsku i jinde. Z jeho dřívějších knih se v reedicích objevuje například Estaçăo das Chuvas (Období dešťů, 1997), spojující prvky magického realismu s reportáží, kterou autor věnoval angolské básnířce a historičce Lídii do Carmo Ferreiře, aktivní účastnici osvobozeneckého hnutí, která po návratu z emigrace do Angoly záhadně zmizela v roce 1992 během druhé fáze občanské války.

Román Naçăo Crioula: A Correspondencia Secreta de Fradique Mendes (Kreolové: Tajná korespondence Fradiqua Mendese, 1997) získal Velkou literární cenu RTP. Za sbírku povídek Fronteiras Perdidas, Contos para Viajar (Ztracené hranice, příběhy na cesty, 1999) byl odměněn Velkou cenou za povídku Asociace portugalských spisovatelů. Z Agualusova brazilského pobytu pochází román O Ano em Que Zumbi Tomou o Rio (Rok, kdy Zumbi převzal Rio, 2002) inspirovaný životem obyvatel chudinské čtvrti - favely - v Riu.

Agualusa je velkým obdivovatelem Jorge Luise Borgese a Borgesův citát uvádí i nejnovější Agualusovu knihu. Někteří kritici tvrdí, že vypravěč - gekon Eulálio - je prý ztělesněním slavného Argentince.

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2386x

Inzerce