Lem, Stanisław

Lem, Stanisław

portrét sci-fi

Texty polského autora sci-fi románů S. Lema byly přeloženy do jedenačtyřiceti světových jazyků a počet vydaných výtisků přesáhl 27 milionů. Některé z nich jsou známé také z filmových zpracování (Solaris Andreje Tarkovského (1972) či stejnojmenná „re-adaptace“ amerického režiséra Stevena Soderbergha z r. 2002).

Stanisław Lem

(1921–2006) se narodil ve Lvově jako syn laryngologa, po zakončení tamního gymnázia a maturitě v roce 1939 studoval na lvovském Institutu medicíny (1941–42), od roku 1946 potom na fakultě medicíny UJ v Krakově, kam se natrvalo přestěhoval.

Debutoval v roce 1946 novelou Člověk z Marsu, která vycházela na pokračování w časopise Nowy Świat Przygód, a publikoval v Tygodniku Powszechnym či v Kuźnicy. V roce 1951 vyšel jeho knižní debut, vědecko-fantastický román Astronauti, který vznikl rok předtím na podnět nezávazné debaty během procházky v Zakopaném s vydavatelem Jerzym Pańským o absenci polské fantastické literatury.

Následovala série titulů, které Lemovi zajistily pověst jednoho z největších spisovatelů sci-fi: díla dnes již klasická jako Solaris, Návrat z hvězd, Povídky o pilotu Pirxovi aj. či díla satirická, hyperbolická až groteskně-pohádková – Kyberiáda, Deník nalezený ve vaně, Mír na zemi... K těmto knihám připočítejme např. autobiograficky laděný Vysoký zámek či diskursivní prózu Summa Technologiae, kybernetické texty Fantastika a futurologie, Dialogy či Filozofie náhody. Na počátku 70. let tento výčet doplňují fiktivní soubory črt na téma neexistujících knih Dokonalá prázdnota či Imaginární veličina či Provokace a Knihovna 21. st.

V roce 1973 bylo Lemovi uděleno čestné členství v Science Fiction Writers of America (které mu bylo záhy z důvodu kritického hodnocení úrovně americké sci-fi literatury odebráno). Po nastolení výjimečného stavu generála Jaruzelského pobýval Lem na stipendiu v Německu a později ve Vídni (1982-88). Zde napsal dvě poslední beletristické knihy – Mír na zemi a Fiasko.

V 90. letech působil jako publicista (Odra, PC Magazín či Tygodnik Powszechny, kam přispíval do stálého sloupku „Svět podle Lema“). Tyto texty se objevily v souborech Tajemství čínského pokoje a Megabitová bomba. Poslední Lemovou knihou je Okamžik.

Lem byl členem polského Pen klubu či Svazu Polských Spisovatelů a tamní Akademie věd, laureátem mnoha ocenění – např. Národní ceny I. stupně v oblasti kultury a umění, rakouské národní ceny v oblasti evropské kultury, vyznamenání Bílého Orla… Jeho texty byly přeloženy do jedenačtyřiceti světových jazyků a počet vydaných výtisků přesáhl 27 milionů. Některé z nich jsou známé (ba známější než knihy samotné) také z filmových zpracování (dnes již ruská filmová klasika Solaris Andreje Tarkovského (1972) či stejnojmenná „re-adaptace“ amerického režiséra Stevena Soderbergha z r. 2002).

http://www.lem.pl/
http://neviditelnypes.zpravy.cz

 

© Bára Gregorová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3838x

Inzerce
Inzerce