Pulitzerova cena (2006)

Pulitzerova cena (2006)

aktualita beletrie zahraniční

V nejsledovanější kategorii Pulitzerovy ceny uspěl román March Geraldine Brooksové. Zaměřila se v něm na hektickou dobu americké občanské války.

Pulitzerovu cenu má román o válce

Nejstarší literární a novinářské ceny ve Spojených státech, které nesou jméno po zakladateli Josephu Pulitzerovi, znají své vítěze. V nejvýznačnější a nejsledovanější kategorii pro literární dílo zvítězil román March Geraldine Brooksové, v němž se zaměřila na hektickou dobu americké občanské války.

Válečné i manželské těžkosti
Inspiraci pro hlavního hrdinu našla v klasickém románu Louisy May Alcottové Malé ženy. March tam figuruje jako otec, který v prvním roce války, v němž Sever utrpěl několik nečekaně tvrdých porážek, opustil manželku a dcery a připojil se jako kaplan k vojsku Unie. Brooksová provází jeho osudy na frontě, líčí těžké zranění, jež utrpěl, i návrat domů k ženám, které nic netuší o hrůzách, jichž byl v bitvách svědkem. Po válečných operacích je kaplanův úkol možná ještě nesnadnější: musí totiž obnovit důvěru svou i své manželky ve společný vztah. Brooksová, jež v minulosti působila jako válečná korespondentka v Bosně, Somálsku a na Středním východě, ve svém druhém románu rozebírá morální aspekty válečného běsnění i těžkosti manželství, které muž vystaví těžké zkoušce kvůli svým ideálům.

Z poezie zaujala sbírka osobních veršů Claudie Emersonové Bývalá žena, která je současně elegií i vyznáním sobě, bývalému a novému manželovi. V kategorii divadelní hry nebylo ocenění uděleno.

Britský gulag v Keni
Nejlepší knihou v oblasti literatury faktu se stala prvotina americké historičky Caroline Elkinsové Imperiální účtování: Neznámý příběh britského gulagu v Keni. Popisuje krvavý boj britské správy proti osvobozeneckému hnutí Mau Mau v Keni v 50. letech dvacátého století. Autorka několik let rešeršovala v archivech v Londýně i Keni, zpovídala stovky Keňanů, kolonistů i někdejších britských úředníků. Výsledek je výmluvným mementem britské "civilizační mise", jak byla líčena v oficiální propagandě, která stála život desítky tisíc Keňanů - současné odhady se blíží až ke třem stům tisíc. Více než milion příslušníků kmene Kikujů byl internován v pracovních či vězeňských táborech, kde byli mnozí z nich mučeni.

V novinářských kategoriích bývají tradičně oceňovány redakce novin, které nejlépe zpracovaly téma, jež dominovalo uplynulému roku. Loni si nejvíce pozornosti vyžádala spoušť, kterou po sobě zanechal hurikán Katrina na jihu Ameriky. O zlatou medaili hlavní novinářské kategorie Public Service se symbolicky podělily týmy z deníku Sun Herald z mississippského Biloxi a neworleanského listu Times-Picayune - tedy z měst, která byla přírodní katastrofou nejvíce postižena.

 

 

© Richard Olehla s přispěním Alice Horáčkové, vyšlo v MF DNES 19. 4. 2006
na iLiteratura.cz se souhlasem autora

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3418x

Inzerce
Inzerce