Lago, Eduardo: Llámame Brooklyn

Lago, Eduardo
Llámame Brooklyn

anotace beletrie zahraniční

Donedávna neznámý autor Eduardo Lago (1954) překvapil španělské čtenáře a kritiku prozaickou prvotinou, která byla dokonce oceněna prestižní Nadalovou cenou.

Říkej mi Brooklyn
Eduardo Lago
: Llámame Brooklyn, Destino, 2006, 398 stran

Donedávna neznámý autor Eduardo Lago (1954) překvapil španělské čtenáře a kritiku prozaickou prvotinou, která byla dokonce oceněna prestižní Nadalovou cenou (Premio Nadal).

Jedná se o složitě komponovaný metaliterární text, v němž vypravěč Néstor Oliver-Chapman vypráví příběh spisovatele Gala Ackermana, kterému před jeho smrtí slíbí dokončit autobiografický román nazvaný Brooklyn. Opírá se přitom o rodinnou korespondenci, deníky, výstřižky, fragmenty, pomocí nichž se snaží poskládat celou mozaiku života zesnulého autora. Néstor přitom postupně odhaluje skutečný Ackermanův příběh, který se mnohdy značně liší od nedokončeného rukopisu.

Hlavním dějištěm románu je legendární newyorský Brooklyn, kde Ackerman vyrůstá a prožívá životní lásku. Zároveň se vypravěč při hledání Ackermanových kořenů dotýká období španělské občanské války, během níž se hrdina příběhu narodil, - později byl adoptován jedním americkým párem.

Román charakterizuje prolínání několika vyprávěcích rovin, kde je skutečnost nazírána z mnoha perspektiv. Jednotlivé epizody ze života hrdiny nejsou řazeny chronologicky, jako by se zdánlivě jednalo o nahodilé kladení jednotlivých částí složité skládanky, která nikdy není dokončena. K vyústění mnoha zápletek tedy nedojde a sdělení často zůstává pouze v rovině symbolické. Pomocí takto komplikované struktury románu se autorovi jedinečným způsobem podařilo vykreslit jeden lidský osud na pozadí traumatických událostí ze španělských dějin.

Vyšlo v týdeníku A2

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 2306x

Inzerce
Inzerce