Moi, Toril

Moi, Toril

portrét beletrie zahraniční

Toril Moiová (*1953) vystudovala komparatistiku na norské univerzitě v Bergenu. V současnosti je profesorkou literatury a románských studií na Duke University v Severní Karolíně ve Spojených státech.

Toril Moiová (*1953) vystudovala komparatistiku na norské univerzitě v Bergenu. V současnosti je profesorkou literatury a románských studií na Duke University v Severní Karolíně ve Spojených státech. Ve středu jejího vědeckého zájmu a výzkumu je feministická teorie a ženská literatura. Zároveň se zaměřuje na šířeji definovanou literární teorii a estetiku a na evropskou literaturu 19. a 20. století.

Její současný výzkum se dotýká tří oblastí: sexuality, genderu a těla se zvláštním důrazem na Simone de Beauvoir; filozofie běžného jazyka se zvláštním důrazem na Stanleyho Cavella; divadla a divadelnosti se zvláštním důrazem na Henrika Ibsena.

Mezi její knihy patří diplomová práce Sexual/Textual Politics: Feminist Literary Theory (1985; 2. vydání 2002) a pozdější odborné publikace Simone de Beauvoir: The Making of an Intellectual Woman (1994), What Is a Woman? And Other Essays (1999) a Sex, Gender and the Body: The Student Edition of What Is a Woman? (2005). U příležitosti 100. výročí úmrtí Henrika Ibsena vychází v norské a anglické verzi její kniha Ibsens modernism / Henrik Ibsen and the Birth of Modernism (2006). Je členkou Norské akademie věd.

Odborné publikace Toril Moiové
1985 Sexual/Textual Politics: Feminist Literary Theory
1994 Simone de Beauvoir: The Making of an Intellectual Woman
1999 What Is a Woman? And Other Essays
2005 Sex, Gender and the Body: The Student Edition of What Is a Woman?
2006 Henrik Ibsen and the Birth of Modernism: Art, Theater, Philosophy / Ibsens modernisme

Odkazy
http://www.torilmoi.com/ (anglicky)
http://www.snl.no/.nbl_biografi/Toril_Moi/utdypning (norsky)
 

© Karolína Stehlíková
Článek aktualizovala Jitka Jindřišková dne 27.8.2010
 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2571x

Inzerce
Inzerce