Thoreau, Henry David

Thoreau, Henry David

portrét beletrie zahraniční

Henry David Thoreau (1817–1862), příslušník amerického transcendentalistického hnutí, je autorem obsáhlých deníkových zápisků a řady esejistických textů inspirovaných úvahami o vztahu člověka a přírody i praxí života v ní. Je autorem mnoha děl, mezi ta neslavnější patří Walden aneb život v lesích a esej Občanská neposlušnost.

Henry David Thoreau

Henry David Thoreau (1817–1862), příslušník amerického transcendentalistického hnutí, je autorem obsáhlých deníkových zápisků a řady esejistických textů inspirovaných úvahami o vztahu člověka a přírody i praxí života v ní. Je autorem mnoha děl, mezi ta neslavnější patří Walden aneb život v lesích (Walden or Life in the Woods, č. Paseka 2006) a esej Občanská neposlušnost (Civil Disobedience/Resistance to Civil Government), z níž čerpal Maháthmá Gándhí při formování své politiky nenásilného odporu pro autoritám. Za svého života byl Thoreau též vášnivým abolicionistou (zastáncem zrušení otroctví), obhajoval i známého vzbouřence Johna Browna.

Ve svém stěžejním díle Walden, pojmenovaném podle rybníku, na jehož březích Thoreau dva roky, dva měsíce a dva dny žil v chatě, již si svépomocí zbudoval, bez jakéhokoli zásahu civilizace, se autor nebeletristickou formou věnuje sepětí člověka s přírodou; přemýšlí, jak by člověk měl zůstat sám sebou a žít v souladu s věcmi okolo sebe. Thoreauovo dílo položilo základ veškerému modernímu psaní o nejrůznějších formách ekologie a environmentalismu.

Ve vynikající práci Občanská neposlušnost Thoreau varuje před narůstající hegemonií státní moci. Proti ní staví vědomí a svědomí jednotlivce, který by nikdy neměl dopustit, aby jej stát o jeho etická postoj připravil. Pokud tedy zákon odporuje jeho vnitřnímu etickému přesvědčení, je třeba jej odmítnout a přepracovat.

Svůj nekompromisní postoj osvědčil Thoreau v roce 1846, kdy odmítl zaplatit daň z hlavy (poll tax), ačkoli u sebe částku měl. Za odpor proti státnímu úřadu si Thoreau vysloužil noc ve vězení, kterou hrdě odseděl. Thoreauovy myšlenky i apelativní styl jsou živé do současnosti, zvláště v dnešní době zvířené situací kolem voleb se jedná o inspirativní čtení.

 

 

Diskuse

Vložil: Jan Hokeš, 11.11.2009 22:22
Thoreau, Henry David
1) Výslovnost - běžná počeštěná výslovnost je "Toró", ale správně je to v příspěvku V. Polidara - buď je přízvuk na první nebo na druhé slabice (oboje je možné), přičemž první hláska je [θ] - zvuk, který v ČJ nemáme, stejné je to například ve slově "thank". 2) Občanská neposlušnost a jiné eseje... z nakl. Christiania - to je bohužel děsný překlad, eseje jsou navíc zkrácené. To už je lepší překlad Z. Franty z roku 1925 (Toulky přírodou a pohledy do společnosti). Občanská nepsolušnost vyšla ještě samostatně v kapesní edici nakl. Zvláštní vydání, stejně tak Chůze (1994) - v obou případech se jedná o lehce zmodernizované Frantovy překlady. 3) Přátelství - je zajímavé, že to vyšlo v ČJ jako samostatný text. Thoreau ho tak sice původně napsal, ale vložil ho do knihy A Week on the Concord and Merrimack Rivers. 4) Další překlady: začátkem roku 2010 vyjde v nakl. Paseka sedm esejů (4 z nich v ČJ poprvé) pod názvem Toulky přírodou.
Vložil: Ivo Fencl, 23.05.2008 21:10
Thoreau, Henry David
Od Thoreaua česky také: Přátelství (česky 1927), Toulky přírodou a pohledy do společnosti (česky 1925)
Vložil: Richard Olehla, 23.05.2008 15:57
Thoreau, Henry David
V roce 1994 vyšel ve slovenském nakladatelství Christiania český překlad jeho esejí Občanská neposlušnost a jiné eseje. 85 stran velmi, velmi inspirativního čtení! K sehnání v Městské knihovně v Praze, kupříkladu.
Vložil: Pavel, 23.05.2008 12:39
Thoreau, Henry David
Neporadíte mi někdo, kde je možno sehnat další Thoreauova díla, či snad dokonce vyšlo něco kromě Waldenu v češtině? Děkuji
Vložil: Jan Aklab, 04.02.2008 17:19
Thoreau, Henry David
Vyznavačkou jeho knih a myšlenek je paní Eliška Hašková-Coolidge, která pracovala pro 5 amerických prezidentů a vyslovuje ho "Toró"... !
Vložil: Vladimir Polidar, 16.01.2007 16:11
Thoreau, Henry David
Wiki: Bronson Alcott noted in his journal that Thoreau pronounced his family name [ˈθɔrəʊ], stressing the first syllable, not the second as is common today. A Concord variant is ['θɜːrəʊ], like the standard American pronunciation of the word “thorough.”...
Vložil: Freemanova Michaela, 26.12.2006 14:59
Thoreau, Henry David
Thoreau se jako Rousseau v americtine a anglictine cist nebude, protoze tyto dva jazyky nemaji stejnou vyslovnost jako francouzstina, i kdyz jsou s ni pribuzne. Nejlepe se poptat nejakeho erudovaneho anglisty. Mne by spis zajimalo toto: Setkal se kdokoliv z ctenaru pri svych badatelskych expedicich... se skladatelem z 18. stoleti, ktery se jmenoval Rousseau a pusobil (snad) na Morave? Tesim se na odpovedi. MF
Vložil: salam23, 28.11.2006 20:30
Thoreau, Henry David
I když Thoreau patří mezi mé nejoblíbenější spisovatele a filosofy, dosud mi nikdo nebyl schopen poradit, jak se jeho jméno přesně vyslovuje. Najde se zde někdo takový? Soudě podle koncovky -eau, jež je podobná jako u jména Rousseau [rusó], bych tipnul výslovnost na [toró].
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 5796x

Inzerce