Praktický slovník novořecko-český, česko-novořecký

Praktický slovník novořecko-český, česko-novořecký

recenze literární věda

Nový příruční novořecko-český a česko-novořecký slovník pro všechny uživatele.

Telika! (Konečně!)
Papadopulos, Lysimachos; Kopecká, Lydie; Zerva, Georgia: Praktický slovník novořecko-český, česko-novořecký, nakl. Leda, Praha 2006, 1. vydání

Po třinácti letech se na českém trhu konečně objevil příruční oboustranný slovník moderní řečtiny. Nelze než vychválit práci jeho autorů, i když dva z nich jsou již ve slovníkářském nebi. Největší kus práce tedy spočinul na bedrech Georgie Zervasové, učitelky novořečtiny, kterou čekalo srovnání a aktualizace již existujícího oboustranného slovníčku (L. Papadopulos a L. Kopecká, SPN, Praha 1993), který se stal základem pro toto dílko, a doplnění o stručný přehled novořecké i české gramatiky a kratičký náhled zkratek v obou jazycích.

Slovník vyšel v řadě praktických příručních slovníků a veškerá kritéria této kategorie splňuje. Je přehledný, hesla jsou graficky velice dobře zpracována (např. kurzívou je vyznačen výklad hesla, charakteristika, gramatická informace; tučně je heslové slovo a další příklady ve výchozím jazyce, popř. slovní varianty atd.). Uživatelé budou jistě s povděkem kvitovat uvádění koncovek aoristů či celých aoristních tvarů sloves v závorce, rozdělení měnících se částí slova s neměnnými, alternativní tvary a synonyma, nepravidelné tvary etc.

Slovník lze doporučit každému; turistovi, který nemá ani ponětí o současné řečtině a jede pouze na krátkou dovolenou, pomůže zorientovat se v nápisech, názvech a základních frázích; student novořečtiny (jak na VŠ, tak v jazykové škole) se může během prvních let studia na tento slovník zcela spolehnout. Již vyšel velice slušný velký Novořecko-český slovník Theodora Nedělky (Praha 2002), který je nyní doplněn o střední slovník. Doufejme, že nezůstane jen u těchto dvou, ale přibude k nim ještě velký Česko-novořecký slovník, aby už čeští studenti, překladatelé a vědci nemuseli namáhavě používat slovníky anglické či ruské.

 

© Rita Kindlerová

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 156 čtenářů.

Diskuse

Vložil: Stamu, 19.02.2009 12:55
Praktický slovník novořecko-český, česko-novořecký
Dovote poznámku: konečně nutno přeložit jako "epitelus"...
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

56%čtenáři

zhlédnuto 3433x

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce