Benn, Gottfried: Nokturno

Benn, Gottfried
Nokturno

anotace beletrie zahraniční

Výbor z prózy Gottfrieda Benna obsahuje převážně estetické úvahy s temným laděním, vzniklé mezi léty 1913 až 1951. Stmelujícím prvkem autorových esejů, dále dvou kratších a jedné obsáhlejší filozofující novely, je usilovné pátrání po původu geniality i umělecké tvorby.

Gottfried Benn: Nokturno, z něm. originálu Gesammelte Werke in vier Bänden I, II přel. Jiří Brynda, Herrmann & synové, 2005, 224 stran

Výbor z prózy obsahuje převážně estetické úvahy s temným laděním, vzniklé mezi léty 1913 až 1951. Stmelujícím prvkem autorových esejů, dále dvou kratších a jedné obsáhlejší filozofující novely, je usilovné pátrání po původu geniality i umělecké tvorby, a to prostřednictvím subtilního zkoumání jak ve vztahu k člověku jako jednotlivci, tak lidskému druhu jako celku.

Některé spekulativní závěry nezapřou Bennovu původní profesi - medicínu, ačkoli psychiatrické potažmo biologické teorie i pseudoteorie vždy nakonec částečně ustupují před komplikovanou imaginací mistra expresivního obrazu.

Autor (myslitel básnického naturelu) prožil 2. světovou válku v oddílech německého wehrmachtu, ale to si byl již dobře vědom úskalí systému, postaveného na rasové exkluzivitě.

Česká čtenářská veřejnost může být hrdá na kongeniální překlad Jiřího Bryndy.

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 3089x

Koupit knihu

Inzerce