Miklya Luzsányi, Mónika: Te csak tánczolj szépen

Miklya Luzsányi, Mónika
Te csak tánczolj szépen

anotace beletrie zahraniční

Mozaikovitý román nabízející vzrušení detektivky rekonstruuje příběh jedné židovské rodiny od dvacátých let minulého století až po současnost.

Mónika Miklya Luzsányi: Te csak tánczolj szépen, Jelenkor Kiadó, 2006, 208 stran

Mozaikovitý román nabízející vzrušení detektivky rekonstruuje příběh jedné židovské rodiny od dvacátých let minulého století až po současnost.

Čtenář se pomocí polyfonních vypravěčských hlasů, deníkových zápisků a dopisů postupně seznamuje s osudy rodin Löwyových a Lévaiových. Neustálý pohyb a prolínání časových rovin a vypravěčské perspektivy ho vtahuje stále hlouběji do labyrintu příběhu. V široce rozvětvené struktuře románu promlouvají i dva bezejmenní vypravěči – muž a žena –, členové historií rozdělené rodiny, kteří nemají ani potuchy o tom, že jsou příbuzní. Přestože se neznají, potkávají se v tramvaji a nezávisle na sobě se pouštějí do pátrání po kořenech téhož rodinného příběhu. Oba tak čelí historii rodiny, identifikují se s ní a skrze své pátrání nalézají sebe sama. V jednotlivých vypravěčských rovinách vyplouvají na povrch další a další detaily, protože jsou však hlasy obou narátorů odděleny, jejich zjištění zůstanou pouze fragmentárními úlomky celé pravdy a ani jeden z nich pátrání nezavrší. Nikdy nesloučí své poznatky o historii rodiny, a jelikož nad nimi nestojí žádný vševědoucí vypravěč, je jen na čtenáři, aby poskládal střípky jednotlivých vyprávění a složil je do smysluplného celku.

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 1925x

Inzerce
Inzerce