Brook, Peter

Brook, Peter

portrét beletrie zahraniční

Peter Brook (1925), divadelní, operní a filmový režisér, patří k nejvýznamnějším osobnostem světového divadla.

Peter Brook

Peter Brook (1925), divadelní, operní a filmový režisér, patří k nejvýznamnějším osobnostem světového divadla. Zejména během svého působení v Royal Shakespeare Company v letech 1962-71 vytvořil řadu shakespearovských inscenací, které mu vynesly mezinárodní ohlas. V Paříži založil Mezinárodní středisko divadelních výzkumů, jehož sídlem je od roku 1975 divadlo Bouffes du Nord. Z klíčových projektů připomeňme např. inscenace Marná lásky snaha, Veta za vetu, Titus Andronikus, Sen noci svatojánské, Bouře, Marat/Sade, Timon Athénský, Orghast, Ikové, Ptačí sněm, Višňový sad, Carmen, Mahabharata, Muž, který, Hamlet, Tierno Bokar.

Pražští diváci viděli v roce 1964 jeho Krále Leara v podání RSC a v roce 1991 inscenaci Woza Albert. V Čechách vyšly také Brookovy paměti Nitky času a knihy Prázdný prostor a Pohyblivý bod. Letos v říjnu pořádají Festival Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani, …příští vlna/next wave… a divadlo Archa sérii pořadů pod názvem Brookův svět, Afrika a my, které zahrnou projekce, přednášku, setkání s francouzským teatrologem Georgesem Banu a uvedení Brookovy nové inscenace Sizwe Banzi je mrtev: http://www.nextwave.cz/program_0810_10.html .

http://www.peterbrook.net/
http://members.aol.com/dramaddict/Brook/

 

Diskuse

Vložil: Slimi, 21.06.2007 10:02
Brook, Peter
Koldo, dnes se v HK odehraje velká událost divadelní sezóny. Bude se hrát Velký inkvizitor v režii významné osobnosti světového divadla Petera Brooka. Už teď se na to psychicky připravuji. Tak ti o něm posílám pár info pro zajímavost. Bude to Velký inkvizitor od F. M. Dostojevského. sL.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 3227x

Inzerce