Pynchon, Thomas: Against the Day

Pynchon, Thomas
Against the Day

anotace beletrie zahraniční

Děj Pynchonova nového románu se odehrává v období mezi Světovou výstavou, která se konala roku 1893 v Chicagu a léty těsně po první světové válce.

Nový román Thomase Pynchona vyjde v listopadu
Thomas Pynchon: Against the Day. The Penguin Press, New York 2006, 1120 stran, 35 USD

Každá kniha Thomase Pynchona je obrovská literární událost. Početné komunitě svých fanoušků udělal autor za celých 44 let své literární kariéry radost jen pěti romány a jednou sbírkou povídek; doposud poslední román Mason & Dixon (1997), pojednávající o astronomovi Charlesi Masonovi a zeměměřiči Jeremiahovi Dixonovi, kteří v 60. letech 18. století vyměřili hranici mezi Pennsylvanií a Marylandem, vyšel v roce 1997.

Pynchon je známý erudicí v nejrůznějších oborech lidské činnosti a své romány obtěžkává četnými technickými a historickými detaily. Ve svém debutu V. (1963) například podrobně rozebírá dějiny Malty, v Gravity’s Rainbow (Duha přitažlivosti, 1973) je ústřední technický popis balistické střely V-2, tajné zbraně nacistického režimu, od níž si Hitler sliboval zvrat ve válce. Do minulosti tedy Pynchon děj svých děl situuje rád.

Když se v červenci 2006 na Amazonu objevila anotace jeho nového románu Against the Day (Dni navzdory), nadto podepsaná samotným autorem, a po pár dnech zase záhadně zmizela, čtenáři se ptali, zdali se náhodou nejedná o další Pynchonův žertík. Po několika týdnech byla informace potvrzena s tím, že připravované dílo bude mít závratných 1120 stran (což z něj dělá suverénně nejdelší Pynchonův román), vyjde 21. listopadu 2006 a bude se prodávat za 35 dolarů. Na webu lze najít kratičkou ukázku, v níž vystupují pistolníci z časů divokého osídlování Colorada, zmíněnou autorovu anotaci... a nic víc. V následujícím popisu se tedy budeme muset spolehnout na samotného autora.

Děj románu se odehrává v období mezi Světovou výstavou, která se konala roku 1893 v Chicagu, a léty těsně po první světové válce. Pynchona na tomto čase podle jeho vlastních slov přitahuje ona nevyslovená hrozba prvního vpravdě globálního neštěstí a zároveň „ničím neomezovaná lakota velkých korporací, falešná religiozita, strašlivá nezodpovědnost a zlo usazené na nejvyšších místech“. Autor dále slibuje, že se v románu mihnou vynálezce Nikola Tesla, Bela Lugosi, který ztvárnil prvního Draculu, a komik Groucho Marx. Též slibuje „idiotské písničky a podivné sexuální praktiky“. Hlavní postavy románu zavítají do Colorada, New Yorku, Londýna, Göttingenu, Benátek, Vídně a na Sibiř v čase pádu Tunguzského meteoritu. A také na „jedno, či dvě místa, která na mapě úplně přesně nenajdeme“.

Opět se tedy můžeme těšit na obvyklý Pynchonův mix historických událostí a smyšlených postav, jejichž životy historie ovlivnila, na směs pravdy a fikce, humoru a tragédie, ironie i upřímně myšlených emocí. Jak Pynchon sám píše, „pokud toto není svět, pak je to svět, jaký by mohl být s jednou, či dvěma úpravami“.

Knihu lze již teď předobjednávat na Amazonu.

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2924x

štítky k článku

Inzerce
Inzerce