Suter, Martin: Odvrácená strana Měsíce

Suter, Martin
Odvrácená strana Měsíce

anotace beletrie zahraniční

Martin Suter (1948) patří k nejznámějším a čtenářsky nejoblíbenějším švýcarským prozaikům současnosti. Jeho díla byla přeložena do patnácti jazyků. Pracoval v reklamní branži, psal také texty písní a scénáře.

Martin Suter: Odvrácená strana Měsíce, přel. Lenka Housková, Euromedia-Odeon 2006, 224 stran

Martin Suter (1948 v Zürichu) patří k nejznámějším a čtenářsky nejoblíbenějším švýcarským prozaikům současnosti. Jeho díla byla přeložena do patnácti jazyků. Pracoval v reklamní branži, psal také texty písní a scénáře. Knižně debutoval až roku 1997 románem Small World, který byl vřele přijat čtenáři i kritikou. O tři roky později vydal dílo Odvrácená strana Měsíce. Svou pozici mezi autory bestsellerů potvrdil třetí prozaickou prací Skvělý přítel (2002) – za knihu získal několik literárních ocenění a byl podle ní ve francouzské produkci natočen také film. Ve své další próze Lila, lila (2004) zpracovává příběh společenského outsidera, který se shodou náhod stane úspěšnou osobností. Dosud posledním románem je Ďábel z Milána (2006).

Suter se českému čtenáři představuje vůbec poprvé románem Odvrácená strana Měsíce. Čtyřicetiletý právník Urs Blank rozhodně netrpí nouzí: jezdí v černém jaguáru, nechává si šít v Londýně, ve chvílích volna poslouchá Mendelssohna a popíjí Armagnac. Cestou do prvotřídní restaurace, kam by se normální člověk ztěží odvážil vejít, míjí bleší trh a zastaví se u stánku s vonnými tyčinkami. Snadno se tu seznámí s mladou a krásnou prodavačkou… Příběh vyhlížejicí jako laciná variace Romea a Julie se brzy mění spíše v Jekylla a Hyda. Urs se s Lucille zúčastní rituálu v indiánské sauně, kde si vezmou magické houby. Trip v něm uvolní potlačované a vskrytu držené pudy, začne se chovat neasertivně a agresivně, propuknou u něj sklony k násilí a nakonec zaviní smrt několika lidí. Touha vzdálit se od civilizace je u něj silnější než pokračování ve výnosném zaměstnání: finguje sebevraždu a začne žít sám v lese. Jenže policii a bývalým kolegům, kteří mají strach, aby nevyzradil jejich machinace, se nedá utíkat donekonečna. Urs se má stát významnou loveckou trofejí.

Tématem románu je ztráta identity, což je pro díla Martina Sutera charakteristické, a také boj s vlastními pudy. Autor se zabývá otázkou společenské morálky a problémem, zda je egoismus a násilí jen chybou a nahodilostí či součástí každého z nás. Záměrné klišé lapidárního milostného vztahu střídá originálně pojaté hydeovské rozpolcení. Ve druhé polovině románu je i tento motiv opuštěn a do popředí se dostává problematika moderní civilizace, respektive otázka, jak přežít sám bez běžných věcí a navíc stále na útěku. Spisovatel bravurně využívá prostředků detektivky či thrilleru k tomu, aby před námi vykreslil téma mnohem zásadnější, než se na první pohled zdá.

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2752x

katalogy

Koupit knihu

Inzerce