Şerban, Robert

Şerban, Robert

portrét beletrie zahraniční

Robert Şerban (1970) je rumunský básník a publicista. V současnosti působí jako zástupce šéfredaktora deníku Monitorul de Timişoara a vyučuje na žurnalistické fakultě v Timišoaře. Literární kritika hodnotí básníka jako nepopiratelný talent.

Robert Şerban

Robert Şerban [šerban], * 4. 10. 1970 Turnu Severin, rumunský básník a publicista. Absolvent stavební fakulty Technické univerzity v Timišoaře. V současnosti působí jako zástupce šéfredaktora deníku Monitorul de Timişoara a vyučuje na žurnalistické fakultě v Timišoaře.

Knižně debutoval sbírkou básní Fireşte că exagerez (1994, Pochopitelně přeháním), kterou vydalo temešvárské nakladatelství Excelsior a Svaz rumunských spisovatelů jí vzápětí udělil cenu za básnickou prvotinu. Básněmi a publicistikou přispívá do literárních časopisů România literară, Orizont, Luceafărul, Echinox aj.

Po debutové sbírce vydal další sbírku básní s názvem Odyssex (1996) a knížku rozhovorů Piper pe limbă (1999, Pepř na jazyku).

Literární kritika hodnotí básníka jako nepopiratelný talent a v jeho básních spatřuje vyvážené a střídmé prolínání ironie s melancholií v lakonicky zhuštěné formě, takřka zbavené tradičních básnických ozdob.

Ukázky ze Şerbanovy tvorby jsou vybrány z nedávno vydané sbírky Cinema la mine-acasă (2006, Moje domácí kino).

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1546x

Inzerce
Inzerce