Norská literární cena Brageprisen (2006)

Norská literární cena Brageprisen (2006)

aktualita beletrie zahraniční

Norský prozaik Dag Solstad získal prestižní literární cenu Brageprisen za svůj poslední román Armand V. Fotnoter til en uutgravd roman (Armand V. Poznámky k nevykopanému románu).

Norská literární cena Brageprisen putuje k Dagu Solstadovi 

Norský prozaik Dag Solstad získal prestižní literární cenu Brageprisen za svůj poslední román Armand V. Fotnoter til en uutgravd roman (Armand V. Poznámky k nevykopanému románu).

„Jsem velmi poctěn, i když mám pocit, že si cenu nezasloužím,“ řekl skromně na slavnostním předávání Dag Solstad. Zároveň ironicky podotkl: „Nečekal jsem to, ale nejsem překvapený, byla 33 % šance, že cenu získám“. Na letošní Brageprisen byli totiž kromě Solstada nominovaní ještě spisovatelé Kjartan Fløgstad a Jan Jakob Tønseth.

„Solstadův jedinečný a živý jazyk, dlouhá a složitá souvětí založená na opakování, přináší stále něco nového: teplo, rezignaci, pochopení a jednu důležitou osvobozující přísadu - komiku.“ Takto znělo zdůvodnění poroty.

Pětašedesátiletý Solstad již několikrát označil svou spisovatelskou kariéru za uzavřenou a své dva poslední tituly považuje za jakousi výjimku. Přesto dával autorův předposlední román 16.07.41 (2002) tušit nejen další knihu, ale i její hlavní postavu. Román o Armandovi V. se skládá z 99 poznámek, jež by měly být podkladem k románu, který se vypravěči nedaří napsat.  

Solstadův oceněný román nijak nevybočuje z linie románů devadesátých let, výrazně se nemění ani typ postavy, ani románové kulisy (intelektuální univerzitní prostředí a západní čtvrti norského hlavního města jsou pro autora nezbytností). Šedesátiletý diplomat Armand rekapituluje svůj život, své životní i politické ideály a jejich postupná ztroskotávání. Otázka lidské identity, odcizení, hraní rolí vynucených společností vystupují stejně naléhavě jako v románech Ellevte roman, bok atten (Jedenáctý román. Kniha osmnáct., 1992) nebo Genanse og verdighet (Stud a důstojnost, 1994).

 

© Barbora Závodská

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2989x

Inzerce