Pressburger, Giorgio a Nicola: Příběhy z osmého obvodu

Pressburger, Giorgio a Nicola
Příběhy z osmého obvodu

anotace beletrie zahraniční

Giorgio a Nicola Pressburgerovi se narodili 21. 4. 1937 v osmém budapešťském obvodu, kde vyrostli. V roce 1956 emigrovali do Itálie, zde vystudovali a dosáhli profesních úspěchů.

Giorgio a Nicola Pressburgerovi: Příběhy z osmého obvodu (Storie dell´Ottavo Distretto), přel. Šimon Daníček, doslov Alice Flemrová, Sefer, Praha 2006

Giorgio a Nicola Pressburgerovi se narodili 21. 4. 1937 v osmém budapešťském obvodu, kde vyrostli. V roce 1956 emigrovali do Itálie, zde vystudovali a dosáhli profesních úspěchů. Nicola bohužel v roce 1985 zemřel. Teprve rok po jeho smrti vychází jejich literární prvotina Příběhy osmého obvodu (Storie dell´Ottavo Distretto), na kterou volně navázal román Zelený slon (L´elefante verde, 1988), pod nímž jsou opět podepsáni oba bratři. Giorgio potom pokračoval ve slibně zahájené literární dráze sám, je autorem např. povídek Zákon bílých míst (La legge degli spazi bianchi, 1989, Cena Selezione Campiello), Sníh a vina (La neve e la colpa, 1998, Cena Viareggio), románů Šepot silného hlasu (Il sussurro della grande voce, 1990), Zuby a špioni (Denti e spie, 1994) a celé řady dramatických textů, mj. Tři matky (Le tre madri, Flaianova cena), Vzkaz pro století (Messaggio per il secolo). Giorgio Pressburger, který je také uznávaným divadelním a filmovým režisérem, žije v italském Terstu a donedávna působil jako ředitel Italského kulturního institutu v Budapešti.

Osmý obvod najdete v Budapešti i dnes a v povídkách bratrů-dvojčat Giorgia a Nicoly Pressburgerových máte možnost nahlédnout do jeho života v desetiletích, kdy se stal židovským ghettem. Autoři sugestivně evokují především dobu svého dětství a dospívání, ale v některých textech se vracejí ještě hlouběji do minulosti, do vzpomínek svých předků. Jejich detailní pohled do života trhovců, obchodníčků i podvodníčků je plný stesku po zmizelém světě židovského šetlu, nostalgie exulantů vytržených z kořenů, zároveň však nezapře smysl pro sebeironii, nadsázku a vystižení životních paradoxů, který je příznačný pro židovskou reflexi vlastního údělu. V časovém oblouku od první světové války po rok 1956 jsou s realistickou střídmostí a s citem pro zachycení dobové atmosféry vyprávěny osudy celé řady poněkud bizarních obyvatel osmého budapešťského obvodu, zasaženého nejen tragédií holocaustu, ale i poválečným politickým vývojem v Maďarsku. Příběhy krasavice Ilony, mazané „Lišky“ Frani, slaboduchého Roberta, autoritářské Selmy, podvodníka Arona a mnoha dalších jsou mentalitě a zkušenosti českého čtenáře pozoruhodně blízké.

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2295x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce