Žajvoronok, Vitalij: Znaky ukrajinskoji etnokultury

Žajvoronok, Vitalij
Znaky ukrajinskoji etnokultury

anotace beletrie zahraniční

Slovník monitorující termíny z historie, mytologie, folkloru Ukrajiny a vysvětlující mnohé termíny, jména, geografické názvy.

Vitalij Žajvoronok: Znaky ukrajinskoji etnokultury, nakl. Dovira, Kyjiv 2006, 1. vyd., 703 stran

Nový slovník s názvem Znaky ukrajinské etnokultury obsahuje téměř 10 tisíc lexém a slovních spojení, které mají v lidovém jazyce dle krátké předmluvy „etnografický, etnokulturní, etnohistorický, etnofilozofický, etnopedagogický, etnogeografický, etnopsychologický, mytologický, religiózní a jiné národně podbarvené smyslové podtexty“. Jak uvádí autor, pracoval hlavně s texty např. klasické beletrie, letopisů, Bible, Slova o pluku Igorově. Ve slovníku najdeme i vlastní jména a názvy (hlavně historické, sakrální, mytologické).

Hnízda obsahují možná synonyma, slova mají vyznačený přízvuk, a jak je zvykem mezi východními lingvisty, u každého hesla je třeba dodat i nějaký literární doklad, nejčastěji větu z nějakého klasického díla. Bohužel, právě tyto doplňky často spíše zabírají místo, neboť slovo či spojení je v nich vytrženo z kontextu. Určitě velice potřebný je bibliografický seznam literatury, která se daného tématu týká, ať již jde o slovníky, beletrii či odborná pojednání.

Příklad:
pivka – 1) bílá pokrývka hlavy žen Bojků ve tvaru velkého čtyřhranného kusu plátna, jehož kraj nad čelem je tence vyšitý; 2) viz Plena

půlkopy – 1) polovina kopy (viz), starodávné měrné jednotky (hlavně snopů); 2) název používaný pro starodávnou měrnou jednotku peněz, která se rovnala 25 kopějkám. Neptunovi do ruky půlkopy peněz strkám. (I. Kotljarevskyj)

 

© Rita Kindlerová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 2255x

Inzerce
Inzerce