Thomése, P. F.

Thomése, P. F.

portrét beletrie zahraniční

Nizozemský spisovatel P. F. Thomése (1958) se k autobiografickým a realistickým tendencím v literatuře vždy stavěl velmi kriticky – tragická událost v osobním životě ho však přiměla k výjimce.

P. F. Thomése (Pieter Frans), nar. 23. 1. 1958, Doetinchem. Vyrostl v městečku Zaltbommel, kde byl jeho otec ředitelem tiskárny. Studium historie na Amsterodamské univerzitě nedokončuje a vrhá se na novinářskou dráhu – nejprve v regionálních listech (Eindhovens dagblad), později v týdeníku De Tijd, Vrij Nederland, v deníku NRC Handelsblad. V letech 1998–2001 pracuje jako redaktor literárního časopisu De Revisor. V tomto časopise také v roce 1986 debutuje povídkou, kterou později zařadí do své prvotiny – sbírky novel Zuidland (1990). Za tuto sbírku dostává cenu knihkupců AKO.

Thomése staví ve svém psaní formu (tedy hlavně vytříbený jazykový styl a strukturu) nad děj. S oblibou se vrací do historie a vybírá si sice autentické, ale nepříliš známé postavy, takže má dostatek prostoru pro vlastní fantazii a pro manipulování příběhu z pozice vševědoucího vypravěče-komentátora. K autobiografickým a realistickým tendencím v literatuře se vždy stavěl velmi kriticky – tragická událost v osobním životě (úmrtí šestinedělní dcerky Isy) ho však přiměla k výjimce. Tak vznikla útlá knížka Schaduwkind (Dítě stínu) – v Nizozemsku se jí prodalo na 70 000 výtisků, dosud byla přeložena do více než deseti jazyků, další překlady se chystají. Osobní situace prosákla i do jeho následujícího románu Izak, v němž volně zpracoval osudy svého tchána, Molučana z ostrova Ambon.

Bibliografie
1990 Zuidland (Jižní země) - sbírka novel
1994 Heldenjaren (Hrdinská léta) – román
1996 Haagse Liefde&De vieze engel (Haagská láska, Špinavý anděl) - dvě novely
1999 Het zesde bedrijf (Šesté dějství) – román
2000 Greatest hits - povídky z cest
2002 Schaduwkind (Dítě stínu) - autobiografická novela
2005 Izak - román

průběžně aktualizovaná bibliografie

 

© Magda de Bruin-Hüblová
 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 2286x

Inzerce