Cena Severské rady za literaturu 2006

Cena Severské rady za literaturu 2006

aktualita beletrie zahraniční

Za Norsko byli cenu Severské rady za literaturu letos nominováni Jan Jakob Tønseth a Tomas Espedal.

Nominace na literární cenu Severské rady za rok 2006

Adventní čas je v literárním světe ve znamení udílení cen za končící rok. Kromě mnoha vlastních cen bojují Norové každoročně s ostatními severskými zeměmi o cenu Severské rady za literaturu.  Ke konci roku nominuje Severská rada vždy dva kandidáty z každé země, ceny se poté udílí až v březnu nadcházejícího roku.

Za Norsko byli letos nominováni Jan Jakob Tønseth a Tomas Espedal. Spisovatel Jan Jakob Tønseth se zvýraznil především románovou trilogí Hilmar Iversen, dále je však i autorem několika básnických sbírek a esejistou. Letos na podzim rozšířil Tønseth svůj žánrový rejstřík a vydal sbírku pěti povídek von Aschenbachs fristelse (von Aschenbachovo pokušení), za niž sklidil pochvalné kritiky. Životní splín je hlavním pocitech všech pěti mužských hlavních postav. První povídka pod názvem Baudelaire a labuť, v níž se hlavní postava toulá Paříží, je prodchnuta atmosférou Baudelairových básní, titulní povídka je zase variací Mannovy Smrti v Benátkách.

I kniha druhého nominovaného norského spisovatele Tomase Espedala je postavena na aluzích na díla světových básníků a filozofů jako Rousseau, Rimbaud, Kierkegaard, Kant nebo Nietzsche. Rámcem Espedalova posledního eseje - románu Gå. Eller kunsten å leve et vilt og poetisk liv (Jít. Neboli umění žít divoký a poetický život) jsou putování po Bergenu, Sognefjordu, Paříži a Turecku. Autobiografická zpověď autora je cestou po stopách vlastních knih a duše. Romantický obraz lidského putování je zároveň symbolem očisty a svobody stejně jako vykořeněnosti a osamělosti lidského bytí.

 

 

 

© _______
článek vyšel v _______
na iLiteratura.cz se souhlasem _______

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2970x

Inzerce