Arenas, Reinaldo

Arenas, Reinaldo

portrét beletrie zahraniční

Spisovatel Reinaldo Arenas (1943–1991) pochází z Kuby, kde trpěl trojitou klatbou jakožto homosexuál, nespoutaný spisovatel s příliš hýřivou a drzou imaginací a svobodomyslný disident.

Reinaldo Arenas (1943–1991) pochází z Kuby, kde trpěl trojitou klatbou jakožto homosexuál, nespoutaný spisovatel s příliš hýřivou a drzou imaginací a svobodomyslný disident.

O svém životě na Kubě, vězení, útěku do exilu přes peruánskou ambasádu a přístav Mariel (1980) i o neméně obtížné adaptaci v USA napsal těsně před sebevraždou v poslední fázi nemoci AIDS skandální autobiografii Než se setmí (čes. 1994), podle níž byl natočen stejnojmenný film.

Za první román budoucí pentalogie Celestino před svítáním získal na Kubě r. 1967 cenu svazu spisovatelů UNEAC, další knihy mu už tam nesměly vyjít. V roce 1969 se mu podařilo publikovat v zahraničí román Šalebný svět, který ho zařadil k nejslavnějším latinskoamerickým autorům, další knihy pentalogie (Palác bělostných skunků, Znovu moře, Barva léta, Přepad), jejichž rukopisy byly mnohokrát zabaveny tajnou policií, pak vyšly až po autorově emigraci.

Arenasův poslední román Vrátný (čes. 2006) lze považovat za jeho myšlenkový i literární odkaz.

 

Diskuse

Vložil: mato, 18.07.2008 17:11
Arenas, Reinaldo
len zopar otazok: uz isty cas sa snazim ziskat knihu Nez se setmi od Arenasa. cital som ju v nemcine, no to som este nevedel, ze bola prelozena do cestiny. ako sa k nej mozem dostat? chysta sa uzriet svetlo sveta i dalsi preklad-napr. Palac belostnych skunku? ak ano, kedy? nechysta sa preklad Celestina-Celestino... antes del alba respektive neskorsieho spracovania, prepisu-Cantando en el pozo? Viaje a La Habana je tiez skvelym romanom a v neposlednom rade Otra vez el mar, ku ktoreho anglickej verzii som sa dostal pred rokom, no jeho druha cast je v anglictine nad moje sily... dakujem a dakujem za Vratneho i za tuto stranku.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 7621x

Inzerce