Azzarello, B.; Corben, R.: Těžké časy

Azzarello, B.; Corben, R.
Těžké časy

recenze komiks

John Constantine, hlavní postava komiksové série Hellblazer vydavatelství Vertigo, není hodný člověk. Čas od času dokonce padne otázka, zda je to vůbec člověk. Člověk to je, ale ne zcela obyčejný. John Constantine pracuje tak trochu jako detektiv, jen jeho parketa jsou věci nadpřirozené a nenormální.

Těžké časy
Brian Azzarello
Richard Corben: Těžké časy, přel. Štěpán Kopřiva, Crew, Praha 2006, 128 stran 

John Constantine, hlavní postava komiksové série Hellblazer vydavatelství Vertigo, není hodný člověk. Čas od času dokonce padne otázka, zda je to vůbec člověk. Člověk to je, ale ne zcela obyčejný. John Constantine pracuje tak trochu jako detektiv, jen jeho parketa jsou věci nadpřirozené a nenormální.

Nejedná se ale o žádná Akta X. Více se tematicky blíží spíše přeslavnému Vymítači, jen narozdíl od něj má smysl pro humor. Konkrétně britský smysl pro humor, což může být v situacích, ve kterých se velmi často ocitá, přímo smrtelné.

V Česku prozatím vyšly dvě knihy (Syn člověka a Těžké časy). Celá komiksová série patří v zahraničí mezi ty velmi úspěšné a to i pro jména tvůrců, která se na její tvorbě podílejí. Nejslavnější bude zřejmě Garth Ennis, autor kontroverzního komiksu Preacher. To on napsal knihu Syn člověka, která vyšla v české mutaci v roce 2005.

Co se proslulosti týče, na paty mu zdatně šlape i autor druhého příběhu, který si nakladatelství Crew na kvadrát vybralo do svého edičního plánu. Brian Azzarello (100 kulek) patří k osvědčeným komiksovým scenáristům a na sérii Hellblazer pracoval v letech 2000-2002. Těžké časy jsou tím nejlepším, co v sérii vytvořil.

Celý příběh je zasazen do americké věznice, která má Johna Constantina spolknout na doživotí. Hlavní hrdina je na samém dně a ani ve věznici nebude mít klid, pokud si nevybere gang, ke kterému by se přidal. Těžké časy právě začínají.

Azzarellovo líčení vězeňského prostředí maluje tu nejdrsnější realitu s nejčernějším humorem a pomalu ale jistě ukazuje v karikované kresbě Richarda Corbena opravdové peklo, kterým vězení mělo být. Nebylo jím, dokud jej John Constantine nepřinesl s sebou z venku.

Příběh je postupně vyprávěn dalšími a dalšími vězni, což zvyšuje dynamiku celého příběhu na nejvyšší obrátky. Sugestivní a rozčílené vyprávění obyvatel věznice v kontrastu se suchým a děsivě klidným pohledem Johna Constantina valí celý příběh k vyvrcholení, které konečně odhalí, proč se vymítač do vězení nechal zavřít. Azzarello pointou dává celému příběhu závěrem nový rozměr a otevře během něj brány do pekel lidské duše.

Na to, že Hellblazer je součástí popkultury, zarývá se v něm jeho scenárista hodně hluboko pod kůži a jeho vhled do lidské morálky i nemorálky jde místy až na dřeň. Těžké časy jsou svižný příběh, který se čte se zatajeným dechem od první do poslední stránky.

© Richard Klíčník

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 153 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

57%čtenáři

zhlédnuto 3866x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce