Kristeller, Paul Oskar: Osm filosofů italské renesance

Kristeller, Paul Oskar
Osm filosofů italské renesance

anotace beletrie zahraniční

Obraz renesančního humanismu, jenž se před čtenářem otevírá v předkládané knize, je svým způsobem výjimečný.

Paul Oskar Kristeller: Osm filosofů italské renesance (Eight Philosophers of the Italian Renaissance, 1964, dopl. 1986), přeložil Tomáš Nejeschleba, Vyšehrad, Praha 2007, 208 stran

Obraz renesančního humanismu, jenž se před čtenářem otevírá v předkládané knize, je svým způsobem výjimečný. Nejen pro osobnost jejího autora, ale i pro způsob, jímž toto téma podává. Odpověď na závažnou otázku po pravém smyslu pojmů renesance a humanismu se zde formuje na pozadí osmice portrétů italských myslitelů 14. až 16. století: Franceska Petrarky, Lorenza Vally, Marsilia Ficina, Pika della Mirandola, Pietra Pomponazzino, Bernardina Telesia, Franceska Patriziho a Giordana Bruna.

Kniha je tak čtivým přiblížením myšlenkového světa italské renesance, jehož komplexní povahu a ideovou pestrost podtrhuje. Vhodně ji doplňuje souhrnná studie o středověkých předchůdcích renesančního humanismu, poukazující na rozdílnosti i podobnosti myšlení obou období. Svazek uzavírá studie věnovaná životu a dílu P. O. Kristellera a autorem uspořádaný bibliografický přehled.

Paul Oskar Kristeller, jeden z největších znalců renesančního myšlení, se narodil v Berlíně v židovské rodině roku 1905. Studoval filosofii a klasickou filologii v Heidelberku a na dalšíh univerzitách. Studia uzavřel prací o Plótinovi, svou habilitační práci o Ficinovi psal u Martina Heideggera. Po nástupu nacismu odešel do Itálie, odtud pak do Spojených Států, kde působil na Columbijské univerzitě v New Yorku. Roku 1999 v New Yorku zemřel.

 

Diskuse

Vložil: Zikova Eva, 06.06.2008 00:27
Kristeller, Paul Oskar: Osm filosofů italské renesance
Ahoj Martine, snazim se te nejak detektovat ruznymi cestami :-) napis. Eva
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 3149x

katalogy

Koupit knihu

Inzerce
Inzerce