Lahiri, Jhumpa: The Namesake

Lahiri, Jhumpa
The Namesake

anotace beletrie zahraniční

První román Jhumpy Lahiriové vypráví o více než třech desetiletích života dvou imigrantských generací kalkatské přistěhovalecké rodiny.

Jmenovec
Jhumpa LahiriováThe Namesake, časopisecky vyd. The New Yorker, 2003, knižně vyd. Mariner Books, 2004

První román Jhumpy Lahiriové vypráví o více než třech desetiletích života dvou imigrantských generací kalkatské přistěhovalecké rodiny.

Novomanželé Ašoke a Ašima Ganguliovi se vydali za novým životem do Nové Anglie. Usadili se v massachusettské Cambridgi. Ašima se smířila s malým bytem, který neodpovídal domovům v amerických filmech, a Ašokovi se brzy podařilo získat výnosné profesorské místo na bostonském MIT, kde předtím absolvoval doktorské studium strojírenství.

Román začíná rokem 1968, kdy se manželům Ganguliovým narodil v bostonské porodnici syn. Podle rodinné tradice vybírají jména potomků indičtí prarodiče. Babiččin dopis se jménem však nepřišel, a tak Ašoke pojmenoval syna o své vůli Gogol - po slavném ruském spisovateli. (Otevřená kniha Gogolových povídek zachránila v Indii Ašokovi život. Mával jí na záchranáře, kteří ho vyprostili ze sutin vykolejeného vlaku. V témže vlaku mu ještě před nehodou neznámý muž poradil, aby se „porozhlédl po světě“, dokud je mladý.)

Po narození dcery Sonii se rodina přestěhovala do domu na předměstí a postupně se přizpůsobila kulturním rozdílům. Ganguliovi přitom udržovali kontakt jak s místní vzdělanou bengálskou komunitou, tak s širší rodinou v Indii (vlastní rodiče mezitím zemřeli). V roce 1982 se všichni vypravili na osmiměsíční návštěvu příbuzných v Kalkatě. Dospívající Gogol se sice snažil od svých etnických kořenů a krajanů distancovat, avšak nakonec uzavřel krátké manželství s kamarádkou z dětství, bengálskou studentkou Moušumi. (Sonia se později vdala za Američana židovsko-čínského původu, novináře Bena.)

Po náhlé smrti Ašoka se Ašima naučila žít sama (děti studovaly na různých místech Ameriky) a našla si ve veřejné knihovně své první zaměstnání. Sonia s matkou zpočátku bydlela a Gogol za ní jezdil z New Yorku, kde pracoval. Ašima se nakonec rozhodla „pendlovat“ mezi rodnou a adoptivní zemí; žije střídavě půl roku u mladšího bratra v Indii a se synem v Americe.

© Karel Helman

 


Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3945x

štítky k článku

Inzerce