Francouzská literatura na podzim 2007

aktualita beletrie zahraniční

Každoročně očekávaný podzimní návrat ke knihám, tzv. „rentrée littéraire“ je zde, a to s novým vydavatelským rekordem – 727 knih.

La rentrée littéraire 2007

Každoročně očekávaný podzimní návrat ke knihám, tzv. „rentrée littéraire“ je zde, a to s novým vydavatelským rekordem – 727 knih. Výjimečnost letošní rentrée ovšem není v ohromné produkci titulů, ale v absenci hlavní literární hvězdy. Vzpomeňme na rok 2006, kdy s románem Les Bienveillantes dominoval všem debatám a rozborům Jonathan Littell, nebo na Muriel Barbery, jejíž druhý román L´élégance du hérisson vydržel na špičce prodejnosti celý rok. Otázka kdo získá letos prestižní Prix Goncourt tak zůstává pikantně otevřena…

Většina titulů ovšem neaspiruje na titul bestselleru, rentrée je dobrou záminkou pro vydavatele prodat i jinak nepublikovatelný brak. Přesto více než třicet nových knih i letos zaujalo většinu literárních kritiků a spolehlivě najde své čtenáře. A které to jsou?

Knihou, o které všichni mluví, ale nikdo ji nečetl (pokud vám to trochu připomíná Houellebecqa, pak je to správně) je L´aube le soir ou la nuit Yasminy Reza (Flammarion). Autorka sledovala s mistrným smyslem pro pozorování několik měsíců hlavního hrdinu – Nicolase Sarkozyho a výsledkem je portrét muže během… dobývání moci. Ze stejné vydavatelské stáje vycházejí Les disparus Daniela Mendelsohna – dle Françoise Busnela z literárního magazínu Lire největší událost podzimní přehlídky knih, na jedné straně román, na druhé kniha historická, filozofická esej o dobru a zlu, 650 stran příběhu rodiny autorovy matky během nacistické okupace v Polsku.

Kniha Le rapport de Brodeck (Stock), jejímž autorem je Phillipe Claudel, přináší příběhy z Alsaska z období 2. světové války.

V románu A l´abri de rien (L´Olivier) Oliviera Adama hrdinka Marie opustí manžela a dvě děti, aby pomohla nelegálním uprchlíkům a možná našla i sama sebe.

Podzimní stálice, vydávající s pedantskou pravidelností ve stejný den a u stejného nakladatele (Albin Michel), Amélie Nothombová se s Ni d´Eve ni d´Adam vrací do země vycházejícího slunce, tentokrát je příběh postaven na setkání Amélie s podivuhodným Tokyoïtem, studentem francouzštiny.

Un roi sans lendemain lze charakterizovat jako scénář života a smrti Ludvíka XVII., snahou autora Christopha Donnera bylo vnést světlo do temnějšího kouta francouzské historie.

Třetí kniha Jeana Hatfelda La stratégie des antilopes (Seuil), vracející se ke genocidě ve Rwandě, je horkým favoritem Etienna de Montetyho, kritika z Figaro littéraire.

Román, který může šokovat a u kterého údajně přestanete dýchat, tak shrnují anotace mateřský monolog o smrti čtyřletého dítěte – Marie Darrieussecqové s názvem Tom est mort (P.O.L.), v němž vypravěčka vzpomíná na život s Tomem, na jeho smrt a na život poté.

Palestine (Zulma) Huberta Haddada vypráví příběh na pozadí izraelsko-palestinského konfliktu. V románu Belle-sœur (Fayard) Patrika Bessona stojí hrdinka Annabel před otázkou, kterého z dvou mužů – bratrů vybrat.

Nelze nezmínit dva mladé autory, další možné adepty na úspěch: Delphine de Vigan s knížku No et moi (JC Lattès), kde se třináctiletá Lou setkává s No, osmnáctiletou bezdomovkyní; a filozofa Vincenta Delecroixa s titulem La chaussure sur le toit (Gallimard), obsahujícím deset sladkohořkých příběhů odehrávajících se v jediné budově, domově malé dívky, která během noci uvidí na střeše smutného anděla, ale jediným důkazem o jeho bytí zůstane zapomenutá bota.

Společný literární počin bratrů Oliviera a Patricka Poivre d´Arvor J´ai tant rêvé de toi (Albin Michel) je založen na postavě básníka Roberta Desnose, který se narodil roku 1900 v Paříži a jehož život se zastavil během deportace do Terezína v roce 1945. Důležitou roli v knize hraje jistá Youki Roussel, dcera velké lásky Desnose, která se vydává do Prahy, aby našla odpovědi na své otázky o vlastním otci. Kniha se nese ve velmi důvěrném tónu a je protkána úryvky z básní R. Desnose.

24 hodin ze života žen aneb „Zoufalé manželky“, takové je téma knihy Arlington park (L´Olivier) Rachel Cuskové.

Velké chvály se dočkal i první román Marishy Pesslové La physique des catastrophes (Gallimard).

Do výčtu horkých želízek v ohni už jen v rychlosti dodejme Baisers de cinéma (Eric Fottorino), třetí román Clary Dupont-Monodové La passion selon Juette – portrét jisté feministky žijící ve XII. století, nový román Patricka Modiana Dans le café de la jeunesse perdueFin de l´histoire Françoise Bégaudeau, kontroverzní Le cimetière des poupées Mazarine PingeotovéOn n´est pas là pour disparaître (Olivia Rosenthal), Cendrillon talentovaného Érica Reinhardta, skvěle napsaný román Technosmose Mathieu Terenceho...

Značné pozornosti francouzské kritiky se těší i díla zahraničních spisovatelů, například Cochon d´Allemand dánského autora Knuda Romera, emotivní Le dernier frère Nathachy Appanahové pocházející z ostrova Mauritius a také finská autorka Monika Fagerholmová a její román La fille américaine nebo Zoli Columa McCanna, totiž román irského autora inspirovaný pravdivým příběhem polského Roma Papusza (1910-1987) a přinášející příběh o lásce, zradě a exilu. Hodně se mluví také o knize Talk Talk amerického autora T. C. Boyleho a o Les belles choses que porte le ciel Dinaw Mengestua, který se narodil v Etiopii a dnes žije v USA.

Letošní rentrée se nese ve znamení románů, v nichž dominuje všední, obyčejný život a bolest. Na nemožnost výběru v gigantické nabídce knih si nemůže stěžovat ani notorický kverulant.

 

© Dita Klepková

Diskuse

Vložil: franštinář, 06.09.2007 18:34
Francouzská literatura na podzim 2007
Nic ve zlém, ale správně by mělo být: "La rentrée littÉraire", "La stratÉgie des antilopes" = "é" není "e" :-)
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3481x

Inzerce