Dimova, Teodora: Adriana

Dimova, Teodora
Adriana

anotace beletrie zahraniční

Román Adriana (2007) popisuje neobyčejné přátelství třiadevadesátileté inteligentní a velmi bohaté dámy s mladou a oslnivě krásnou studentkou anglické filologie.

Teodora Dimova: Adriana. Siela, Sofie 2007, 168 stran.

Bulharská spisovatelka, dramatička a novinářka Teodora Dimova (1960) patří k nejznámějším, nejúspěšnějším, ale také čtenáři i kritikou nejuznávanějším současným autorům. Místo respektované spisovatelky si vydobyla nejen na domácím poli, ale i v zahraničí.

Román Adriana (2007) popisuje neobyčejné přátelství třiadevadesátileté inteligentní a velmi bohaté dámy s mladou a oslnivě krásnou studentkou anglické filologie. Vyprávění o podivuhodném životě, který stařenka prožila, spolu s jejím podmanivým vzhledem, aristokratickým chováním a zvláštní atmosférou, v níž se celý příběh odehrává, zanechá hluboké stopy nejen v životě mladé dívky, ale i čtenáře.

Teodora Dimova se proslavila jednak jako autorka svérázných příběhů, ale i jako brilantní vypravěčka. Také v románu Adriana si čtenář může vychutnat neopakovatelné, neotřelé a podmanivé vypravěčské umění, založené na střídání narativních postupů a perspektiv, nenadálém propojování přímých, nepřímých i polopřímých řečí, jazykové vybroušenosti, originálních metaforách a pozoruhodné pozici autorského subjektu. Adriana je zkrátka ideální četbou pro všechny fajnšmekry slovesného umění v přímém smyslu toho slova.

© David Bernstein

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3029x

katalogy

Koupit knihu

Inzerce
Inzerce
Inzerce